Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 11 lutego 2004 r. sygn. III PZP 14/03
Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Kazimierz Jaśkowski, Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Herbert Szurgacz (sprawozdawca, uzasadnienie), Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 11 lutego 2004 r. sprawy z powództwa Ewy K. przeciwko Gminie M.P., Szkole Podstawowej w M. i Szkole Podstawowej w T. o przywrócenie do pracy, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 18 września 2003 r. [...]
„Czy przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły bez jego zgody przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112) powoduje nawiązanie nowego stosunku pracy ?”
podjął uchwałę:
Przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (jednolity tekst Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy.
Uzasadnienie
Przedstawione postanowieniem składowi Sądu Najwyższego zagadnienie prawne „czy przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły bez jego zgody przez organ prowadzący szkołę w trybie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r.Nr 118, poz. 1112) powoduje nawiązanie nowego stosunku pracy”, ujawniło się w następującym stanie faktycznym sprawy. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Białej Podlaskiej wyrokiem z dnia 16 października 2001 r. oddalił powództwo Ewy K. przeciwko Gminie M.P. oraz Szkole Podstawowej w S. i Szkole Podstawowej w T. o przywrócenie do pracy w tej ostatniej szkole. W sprawie tej ustalono, że powódka była mianowanym nauczycielem zatrudnionym w Szkole Podstawowej w S. od dnia 1 września 1986 r., równocześnie powierzono jej funkcję dyrektora tej szkoły, którą pełniła do dnia 31 marca 1999 r. Od dnia 23 stycznia 1999 r. do dnia 22 stycznia 2001 r. powódka korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym okresie w Szkole Podstawowej w S. zmniejszyła się liczba oddziałów szkolnych, a jej program organizacyjny nie przewidywał już dla powódki żadnych godzin lekcyjnych. Między innymi z tej przyczyny po powrocie do pracy z urlopu dla poratowania zdrowia, powódka została przeniesiona do Szkoły Podstawowej w T. decyzją Zarządu Gminy M.P., który był organem prowadzącym Szkołę Podstawową w S. W Szkole Podstawowej w T. powstał bowiem od dnia 1 lutego 2001 r. nieobsadzony etat obejmujący pojedyncze godziny nauczania sztuki, fizyki, geografii, techniki i historii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty