12.11.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 listopada 2003 r. sygn. I PK 523/02

Wprowadzenie nowego ustroju szkolnego, związanego z przekształceniami organizacyjnymi jednych szkół i likwidacją drugich, jest zmianą organizacyjną, o której mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), stanowiącą przyczynę uzasadniającą rozwiązanie z nauczycielem stosunku pracy za wypowiedzeniem.

Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2003 r. sprawy z powództwa Krystyny S. przeciwko 1) Gimnazjum Publicznemu w K., 2) Szkole Podstawowej Nr 2 w K., 3) Gminie K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 10 kwietnia 2002 r. [...]

1. oddalił kasację;

2. zasądził od powódki Krystyny S. na rzecz pozwanej Gminy K. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka Krystyna S. po sprecyzowaniu stanowiska na rozprawie w dniu 11 grudnia 2001 r. żądała przywrócenia jej do pracy w Publicznym Gimnazjum w K. ewentualnie w Szkole Podstawowej Nr 2 w K., będących (jej zdaniem) następcami prawnymi zlikwidowanej Szkoły Podstawowej Nr 4 w K., w której była zatrudniona na stanowisku pedagoga szkolnego do chwili likwidacji tej szkoły, tj. do dnia 31 sierpnia 2001 r. Oprócz wymienionych szkół stroną pozwaną w sprawie była Gmina K.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Częstochowie wyrokiem z dnia 11 grudnia 2001 r. oddalił powództwo wobec wszystkich pozwanych. Ustalił, że powódka była zatrudniona na stanowisku pedagoga szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 4 w K. w pełnym wymiarze czasu pracy. W dniu 25 maja 2000 r. dyrektor tej Szkoły dokonał w drodze wypowiedzenia zmiany warunków pracy i płacy, gdyż ograniczył wymiar czasu pracy do połowy etatu. Od tego wypowiedzenia powódka wniosła pozew do Sądu Rejonowego w Kłobucku [...], który wyrokiem z dnia 27 października 2000 r. przywrócił ją do pracy na stanowisku nauczyciela w ½ obowiązującego ją wymiaru zajęć, z wynagrodzeniem proporcjonalnym do czasu pracy. Sąd Okręgowy w Częstochowie po rozpoznaniu apelacji powódki wyrokiem z dnia 16 maja 2001 r. [...], zmienił powyższy wyrok w ten sposób, że przywrócił powódkę do pracy w Szkole Podstawowej Nr 4 w K. na poprzednich warunkach na stanowisku nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. Uznał bowiem, że nie jest dopuszczalne stosowanie wypowiedzenia zmieniającego do nauczyciela mianowanego. W przeddzień tego wyroku, tj. w dniu 15 maja 2001 r., dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w K. wręczył powódce pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, kończącego się z dniem 31 sierpnia 2001 r. Przyczyną tej decyzji (wskazaną w piśmie zawierającym oświadczenie woli pracodawcy) była likwidacja Szkoły. Powódka zakwestionowała stanowisko pracodawcy, składając pozew o przywrócenie do pracy w niniejszej sprawie. Po wyroku Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 16 maja 2001 r. dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 oświadczył w piśmie z dnia 21 maja 2001 r., że anuluje pismo o rozwiązaniu z powódką stosunku pracy. W tym czasie powódka korzystała ze zwolnienia lekarskiego i była nieobecna w pracy. Zatem pismo z dnia 21 maja 2001 r. zostało jej wysłane pocztą, lecz nie zostało doręczone. Na rozprawie w dniu 11 grudnia 2001 r. przed Sądem Rejonowym powódka oświadczyła, że pismo to otrzymała w sierpniu 2001 r. oraz że wyraża zgodę na cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, które było zawarte w tym piśmie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty