Wyrok SN z dnia 31 lipca 2003 r. sygn. III RN 36/03
Tożsamość organizacji społecznej rozwiązanej w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, o jakiej stanowi art. 2 ust. 2a ustawy z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego (jednolity tekst: Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 661 ze zm.), nie oznacza tożsamości prawnej lecz tożsamość organizacyjną, ideową oraz statutową.
Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Jerzy Kwaśniewski
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Ryszarda Walczaka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 lipca 2003 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia Dziennikarzy RP na orzeczenie Społecznej Komisji Rewindykacyjnej z dnia 11 września 2001 r. [...] w przedmiocie zwrotu majątku, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2002 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP), zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie w 1989 r., podnosząc, że jest kontynuatorem rozwiązanego w 1982 r. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zwróciło się wnioskiem z 20 czerwca 1991 r. do Społecznej Komisji Rewindykacyjnej o wydanie orzeczenia zobowiązującego Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SDRP) do zwrotu majątku, którego zostało pozbawione w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Majątek objęty wnioskiem został przekazany powstałemu wiosną 1982 r. Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (SDPRL), noszącemu obecnie nazwę Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Będące uczestnikiem postępowania SDRP wniosło o wydanie orzeczenia odmawiającego zobowiązania go do zwrotu składników majątku wymienionych we wniosku, podnosząc przede wszystkim brak po stronie wnioskodawcy legitymacji do ubiegania się o zwrot majątku odebranego Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich rozwiązanemu w 1982 r., a ponadto kwestionując twierdzenie wnioskodawcy, że składniki majątku zostały odebrane rozwiązanemu SDP w wyniku wprowadzenia stanu wojennego; zdaniem uczestnika, przekazanie majątku nastąpiło w związku z likwidacją SDP, która była następstwem rozwiązania tego stowarzyszenia na podstawie przepisów Prawa o stowarzyszeniach, nie zaś przepisów dekretu o stanie wojennym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty