23.01.2003

Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2003 r. sygn. III RN 6/02

Decyzja administracyjna wydana z naruszeniem przepisów o właściwości drogi postępowania administracyjnego nie staje się z tego powodu oświadczeniem woli w rozumieniu prawa cywilnego.

Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Józef lwulski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2003 r. sprawy ze skargi Polskiego Związku Działkowców - Okręgowego Zarządu w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 25 lutego 1999 r. [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodka Zamiejscowego we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2001 r. [...]

oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny-Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu wyrokiem z dnia 20 lutego 2001 r. [...] uchylił zaskarżone przez Polski Związek Działkowców -Okręgowy Zarząd w W. postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 25 lutego 1999 r. [...]. Następnie od tego wyroku wydanego przez NSA wniesiona została rewizja nadzwyczajna Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, w której domaga się on uchylenia (zmiany) zaskarżonego wyroku i stwierdzenia nieważności postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Uchwałą z dnia 25 września 1998 r. [...] Zarząd Miasta W. na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (jednolity tekst: Dz.U. z 1998 r. Nr 13, poz. 74 ze zm.) odmówił uznania i realizacji wniosku Polskiego Związku Działkowców z siedzibą w W., wynikającego z treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 99, poz. 486) i który dotyczył ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów położonych w W. przy ul. G., na których znajdują się ogrody działkowe „G.”. W uzasadnieniu tej uchwały Zarząd Miasta W. wskazał, że Polski Związek Działkowców - Okręgowy Zarząd w W., działając na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, złożył wniosek o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wchodzących w skład ogrodu działkowego „G.” na rzecz Polskiego Związku Działkowców. W toku postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że brak jest podstaw prawnych do przyjęcia wnioskowanego przez PZD - Okręgowy Zarząd trybu postępowania. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych Polskiemu Związkowi Działkowców przysługuje roszczenie o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntów wchodzących w skład pracowniczych ogrodów działkowych, jeżeli w dniu 5 grudnia 1999 r. i w dniu wejścia w życie ustawy był użytkownikiem tych gruntów, a ogrody spełniały warunki wskazane w art. 10 lub art. 33 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 12, poz. 58 ze zm.). Polski Związek Działkowców nie wykazał, że wydane zostały wymagane przez ustawę decyzje o użytkowaniu gruntu ogrodu działkowego „G.”. Mając powyższe na względzie, jak również to, że w planie zagospodarowania przestrzennego miasta W. wskazane we wniosku nieruchomości przeznaczone są na inne cele niż ogrody działkowe, Zarząd Miasta na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. odmówił Polskiemu Związkowi Działkowców uwłaszczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty