06.03.2003 Kadry i płace

Uchwała SN z dnia 6 marca 2003 r. sygn. III PZP 1/03

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski (autor uzasadnienia)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2003 r. sprawy z powództwa D.S. Zakładów Drobiarskich S.A. w S. Zakładów P. w T. przeciwko Henrykowi L., Przemysławowi C., Janowi Z., Grażynie B., Grzegorzowi B., Markowi P., Jackowi R., Mariuszowi P., Kazimierzowi B., Wojciechowi W., Małgorzacie J., Mirosławowi O., Jackowi T., Zbigniewowi G., Tadeuszowi Ś. , Ryszardowi G., Januszowi J., Sławomirowi J., Andrzejowi K., Andrzejowi K., Iwonie Z., Krzysztofowi K., Zbigniewowi M. o zapłatę, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 28 listopada 2002 r. [...]

„1. Czy magazyn znajdujący się w strukturze organizacyjnej zakładu pracy będącego zakładem produkcyjnym może być traktowany jako zakład usługowy w rozumieniu § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. Nr 40 poz. 236 z późn. zm. ), a tym samym czy maksymalna ilość osób zatrudnionych w tego rodzaju jednostce w systemie trzyzmianowym może wynieść 72 osoby;

2. czy w sytuacji opisanej w § 2 ust 1 w/w rozporządzenia liczba pracowników w miejscu powierzenia mienia przy pracy na trzy zmiany nie może przekraczać łącznie 16 osób, czy też 16 osób na każdej zmianie ?"

podjął uchwałę:

Zakres zastosowania § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie ( Dz.U. Nr 40, poz. 236 ze zm.) obejmuje rów-nież wydzieloną część produkcyjnego zakładu pracy, pełniącą wobec niego funkcję usługową ( np. magazyn wyrobów gotowych).

Uzasadnienie

Przedmiotowe zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następujących okoliczności faktycznych. Henryk L. oraz 22 pozostałych pozwanych byli przez powodowe S. Zakłady Drobiarskie „D." S.A. w S. - Zakłady P. w T. zatrudnieni w magazynie wyrobów gotowych. W magazynie tym na stanowiskach magazynierów, magazynierów brygadzistów, robotników magazynowych - operatorów wózków widłowych, fakturzystek i referentów do spraw magazynowych pracowało łącznie 38 osób. W dniu 3 października 1999 r. w magazynie przeprowadzono inwentaryzację, po której w dniu 6 października 1999 r. została pomiędzy pracodawcą i pracownikami, w tym pozwanymi, podpisana umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej, w której określono procentowy udział każdego z zatrudnionych w niedoborach powierzonego mienia. Praca w magazynie odbywała się na trzy zmiany. Powodowa Spółka jest przetwórcą i producentem wyrobów mięsnych, które do magazynu trafiają z działu produkcyjnego. Ewidencja towarów dostarczanych do magazynu jest prowadzona komputerowo. Towar zostaje ustawiony w kartonach według wagi „na produkcji". Przy przyjmowaniu do magazynu towaru nie waży się ponownie, albowiem ze względu na jego ilość nie jest to fizycznie możliwe. Jedynie wyrywkowo, w drodze losowych prób, ważeniu podlega towar świeży. Magazyn nie był usytuowany w jednym budynku, ale w kilku pomieszczeniach w różnych budynkach; np. magazyn konserw, zaliczany do magazynu wyrobów gotowych, był oddalony od magazynu wyrobów świeżych co najmniej o 300 metrów. Wymuszało to określoną specjalizację, więc część obsługi zajmowała się magazynem konserw, część magazynem wędlin, a część magazynem wyrobów świeżych. Takie też były preferencje i żądania kierujących produkcją. Na poszczególnych zmianach pracowała jedna fakturzystka, jeden przyjmujący towar, dwie - trzy osoby wysyłające towar, jeden wędliniarz i od ośmiu do dziesięciu operatorów wózków widłowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty