Uchwała SN z dnia 25 czerwca 2003 r. sygn. III CZP 14/03
Sędzia SN Jacek Gudowski (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Tadeusz Domińczyk
Sędzia SN Zbigniew Struś
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Leszka W. przy uczestnictwie Elżbiety Jadwigi W., Andrzeja Łukasza W., Andrzeja Mieszka W. i Joanny Kai B. o stwierdzenie nabycia spadku, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 25 czerwca 2003 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Warszawie postanowieniem z dnia 19 grudnia 2002 r:
"Czy notariusz, w wykonaniu zobowiązania nałożonego na niego przez sąd rozpoznający sprawę o stwierdzenie nabycia spadku ma obowiązek złożyć testament, który został odwołany ?"
podjął uchwałę:
Przewidziany w art. 646 k.p.c. obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy również notariusza i obejmuje każdy testament, także testament odwołany.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi, rozpoznający sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po Stanisławie W., zmarłym dnia 1 kwietnia 2001 r. w W., powziąwszy wiadomość o testamentach sporządzonych przez spadkodawcę przed notariuszem Haliną S., zobowiązał ją do złożenia wszystkich tych testamentów, także odwołanych przez testatora. Notariusz nie zastosowała się do zarządzenia Sądu i - odmawiając złożenia testamentów - oświadczyła, że „Prawo o notariacie nie przewiduje takiej możliwości, a notariusz może być jedynie słuchany jako świadek z zachowaniem warunków tam przewidzianych". Stwierdziła również, że „notariusz doręcza sądowi jedynie testament co do którego nie posiada informacji oodwołaniu, po przedstawieniu skróconego aktu zgonu jedynie na podstawie art. 646 k.p.c."
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty