27.02.2002 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 27 lutego 2002 r. sygn. III CKN 520/00

Uprawnienie do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, przysługujące poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 199 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.), nie może być przeniesione na osobę trzecią w drodze czynności prawnej.

Sędzia SN Jacek Gudowski (przewodniczący)

Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (sprawozdawca)

Sędzia SA Anna Owczarek

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Aleksandra P. i Tomasza P. o sporządzenie czynności notarialnej, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na rozprawie w dniu 27 lutego 2002 r. kasacji wnioskodawców od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 26 czerwca 1998 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Notariusz Beata O. w Kancelarii Notarialnej w K. w dniu 8 kwietnia 1998 r. odmówiła wnioskodawcom sporządzenia umowy darowizny, na podstawie której Aleksander P. chciał darować Tomaszowi P., nabyte w drodze dziedziczenia, uprawnienia o zwrot nieruchomości przejętej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm. -dalej „dekret PKWN”). Odmowę uzasadniła między innymi stwierdzeniem, że art. 216 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 46, poz. 543 ze zm. - dalej „u.g.n.”), stanowiący podstawę roszczenia cywilnoprawnego o zwrot nieruchomości przejętych lub nabytych na rzecz Skarbu Państwa, nie wymienia nieruchomości przejętych na podstawie dekretu PKWN. Aleksander P., jako następca prawny pod tytułem ogólnym właściciela przejętej nieruchomości, wszedł nie tylko w ogół praw i obowiązków zmarłego, ale również wstąpił w określoną sytuację prawną spadkodawcy, jaką jest możliwość żądania zwrotu nieruchomości, jednak uprawnienie do żądania zwrotu nieruchomości może być realizowane wyłącznie w drodze postępowania administracyjnego. Wobec tego, że nie jest to roszczenie podlegające obrotowi cywilnoprawnemu, Aleksander P. nie może tego uprawnienia przenieść pod szczególnym tytułem, jakim jest umowa darowizny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty