26.02.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 lutego 2002 r. sygn. I CKN 413/01

Nie jest działaniem bezprawnym rzetelne prezentowanie w programie informacyjnym w czasie kampanii wyborczej wypowiedzi członków komitetu wyborczego, nawet jeżeli godzą one w dobra osobiste innych osób publicznych.

Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący)

Sędzia SN Stanisław Dąbrowski

Sędzia SN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Józefa O. przeciwko TVN, spółce z o.o. w W. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 26 lutego 2002 r. na rozprawie kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2001 r.

oddalił kasację i zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 300 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Józef O. w pozwie skierowanym przeciwko pozwanej TVN spółce z o.o. wnosił o zobowiązanie strony pozwanej do zamieszczenia w ogólnokrajowej emisji programu 1 TVP, POLSATU i TVN, w określonych w pozwie godzinach, przeprosin za naruszenie dóbr osobistych oraz zasądzenie od pozwanej na rzecz wskazanego domu dziecka kwoty 50 000 zł. Zarzucił, że strona pozwana naruszyła jego dobra osobiste emitując w programie informacyjnym fragment reklamy wyborczej Komitetu Wyborczego „O.".

Strona pozwana wnosiła o oddalenie powództwa, podnosząc, że relacjonowała jedynie fakty z konferencji prasowej tego Komitetu i nie działała bezprawnie.

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2000 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo, ustalając następujący stan faktyczny, przyjęty także przez Sąd Apelacyjny za podstawę rozstrzygnięcia.

Jesienią 1998 r. w toku kampanii wyborczej do organów samorządowych komitety wyborcze prezentowały swoje programy wyborcze za pośrednictwem publicznej telewizji i radia, między innymi w ramach przysługującego im uprawnienia do nieodpłatnej emisji tych programów. Komitet Wyborczy Ruchu Patriotycznego „O." przygotował audycję wyborczą i skierował ją do nieodpłatnego rozpowszechnienia w telewizji publicznej. W audycji tej ujęciom, przedstawiającym postaci z życia publicznego i migawki z wydarzeń towarzyszył komentarz lektora. Lektor przypominał m.in., że „Solidarność" powstała, „aby rozliczyć tych, którzy kazali strzelać do własnego narodu" (w tym miejscu na wizji ukazywało się zdjęcie Wojciecha J.), „aby pozbawić wpływów tych, którzy zaprzedali się obcym" (na wizji ukazywało się zdjęcie powoda) oraz „aby przeciąć bezkarność nomenklaturowych krętaczy" (na wizji ukazywało się zdjęcie Ireneusza S.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty