Wyrok SN z dnia 5 stycznia 2001 r. sygn. III SZ 9/00
Niedopuszczalne jest przypisanie adwokatowi obwinionemu w postępowaniu dyscyplinarnym czynu nie objętego oskarżeniem.
Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Bogdan Rychlicki
Sąd Najwyższy, rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2001 r. sprawy z kasacji obwinionego Krzysztofa G. od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie z dnia 3 czerwca 2000 r. [...] utrzymującego w mocy orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Krakowie z dnia 14 stycznia 2000 r. [...]
uchylił w całości zaskarżone orzeczenie i utrzymane nim w mocy orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Krakowie i sprawę obwinionego Krzysztofa G. przekazał temu Sądowi Dyscyplinarnemu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w K. przedstawił adwokatowi Krzysztofowi G. zarzut, że w styczniu 1998 r. przez podpisanie oświadczenia o prawdziwości wszystkich sformułowań zawartych w ogłoszeniu prasowym - zawierającym między innymi informację, że adw., Wiktor M. nie jest uprawniony do dysponowania lokalami w kamienicy R.G. - opublikowanym w gazecie „D.P.” w dniach 21 stycznia 1998 r. i 22 stycznia 1998 r. i przyjęciu odpowiedzialności za treść tego ogłoszenia, ułatwił jego prasową publikację, czym naruszył zasady etyki adwokackiej i godności zawodu, nie korzystając z możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu z adw. Wiktorem M., bądź z pośrednictwa władz adwokatury w tym sporze - to jest o przewinienie dyscyplinarne przewidziane w art. 80 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 1982 r. Nr 16, poz. 124 ze zm.) oraz § 38 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu uchwalonego przez NRA w dniu 26 września 1993 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty