20.08.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 20 sierpnia 2001 r. sygn. I PKN 570/00

Kryterium możliwości zatrudnienia nauczyciela w innej szkole oraz jego oceny z punktu widzenia gwarancji sprostania pracy w pełnym wymiarze zajęć w zatrudniającej go szkole stanowi ważny społecznie element decyzji personalnych podejmowanych przez szkołę na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.). Interes szkoły jako placówki kształcącej i wychowującej młodzież (art. 6 Karty Nauczyciela) powinien mieć pierwszeństwo przed indywidualnym interesem nauczyciela.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Józef Iwulski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2001 r. sprawy z powództwa Zofii K. przeciwko Szkole Podstawowej w J. o uznanie przeniesienia w stan nieczynny za bezskuteczne, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach z dnia 24 marca 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Siedlcach wyrokiem z dnia 5 listopada 1999 r. uwzględnił powództwo Zofii K. przeciwko Szkole Podstawowej w J. i uznał za bezskuteczne przeniesienie powódki w stan nieczynny z dniem 1 września 1999 r. Ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Szkole od 1997 r. w charakterze nauczyciela matematyki w klasach IV-VIII. Jej łączny wymiar godzin wynosił 18 godzin tygodniowo, w tym 17 godzin nauczania przedmiotu i jedna godzina wychowawstwa klasy. Drugim nauczycielem matematyki była Urszula S., która nauczała również w klasach IV-VIII i w takim wymiarze jak powódka, a ponadto miała jeszcze jedną godzinę lekcyjną zajęć z techniki i plastyki. Powódka ukończyła studia wyższe matematyczne i posiada drugi stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania matematyki, jak również ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne i warsztaty z zakresu nowej formuły egzaminu wstępnego z matematyki. Urszula S. ukończyła studium nauczycielskie z zakresu matematyki oraz kurs uprawniający ją do nauczania w bloku przyrodniczym. Praca powódki była oceniana szczególnie wyróżniająco. Pismem z dnia 29 kwietnia 1999 r. dyrektor Szkoły zawiadomiła powódkę o tym, że nie będzie zatrudniona od dnia 1 września 1999 r., po czym dnia 25 maja 1999 r. doręczyła jej decyzję o przeniesieniu w stan nieczynny w związku ze zmianami organizacyjnymi polegającymi na zmniejszeniu liczby oddziałów. Gdy chodzi o nauczycielkę Urszulę S., Sąd Rejonowy ustalił, że w roku szkolnym 1999/2000 przydzielono jej 20 godzin matematyki w klasach IV-VI oraz w klasie VIII. W szkole istniał też wakat w zakresie nauczania początkowego metodą zintegrowaną, który od dnia 1 września 1999 r. został obsadzony nauczycielem spoza Szkoły. Na rok szkolny 1999/2000 pozwana Szkoła wykazała 39 godzin ponadwymiarowych. Wizytacja przeprowadzona w kwietniu 1999 r. nie stwierdziła uchybień w pracy pozwanej Szkoły. Powódka ze względu na stwierdzoną u niej chorobę zawodową ma przeciwwskazania do zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty