Wyrok SN z dnia 11 września 2001 r. sygn. I PKN 633/00
Termin końcowy urlopu dla poratowania zdrowia wyznacza data, w której nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne, bądź może skorzystać z uprawnień wcześniej stwierdzonych.
Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Barbara Wagner
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2001 r. sprawy z powództwa Haliny W. przeciwko Szkole Podstawowej w B. o przywrócenie do pracy i udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 19 maja 2000 r. [...]
zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Białej Podlaskiej z dnia 22 grudnia 1999 r. oraz nie obciążył jej kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie wyrokiem z dnia 19 maja 2000 r. zmienił zaskarżony przez powódkę Halinę W. wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Białej Podlaskiej z dnia 22 grudnia 1999 r. w ten sposób, że przywrócił ją do pracy na poprzednich warunkach w pozwanej Szkole Podstawowej, którą nadto zobowiązał do udzielenia powódce urlopu dla poratowania zdrowia w terminie określonym w zaświadczeniu [...] Komisji Lekarskiej Zespołu Opieki Zdrowotnej w R.P. z dnia 1 lipca 1999 r. W sprawie tej ustalono, że powódka ukończyła studia wyższe na kierunku fizyki i w dniu 1 września 1982 r. podjęła pracę w pozwanej Szkole. Od 1 maja 1986 r. powódka ma status nauczyciela mianowanego. W roku szkolnym 1998/99 powódka pracowała w wymiarze 18 godzin tygodniowo, nauczając 6 godzin fizyki, 2 godzin muzyki i wiedzy o społeczeństwie oraz przez 9 godzin tygodniowo prowadziła bibliotekę szkolną. W związku z reformą szkolnictwa utworzono w B. gimnazjum, a w pozwanej Szkole przeprowadzono szereg zmian organizacyjnych. W projekcie planu Szkoły na ten rok przewidziano powierzenie powódce nauczania dwóch przedmiotów: 5 godzin matematyki i 4 godzin fizyki, natomiast w ogóle nie przewidziano dla niej godzin prowadzenia biblioteki szkolnej z uwagi na to, że biblioteka miała funkcjonować przy utworzonym gimnazjum. W związku z tymi zmianami dyrektor pozwanej Szkoły pismem z dnia 19 maja 1999 r. zaproponował powódce dalsze zatrudnienie w wymiarze ½ etatu lub rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela. Powódka nie oświadczyła się co do tych propozycji, zwracając się w dniu 4 maja 1999 r. z wnioskiem o wydanie zaświadczenia umożliwiającego podjęcie starań o udzielenie jej urlopu dla poratowania zdrowia. Natomiast pozwana pismem z dnia 28 maja 1999 r. przeniosła powódkę w stan nieczynny. Sąd pierwszej instancji ponadto ustalił, że powódka od 1983 r. jest rencistką z tytułu choroby zawodowej, a od 1 grudnia 1997 r. ma ustalone prawo do emerytury, której wypłata była zawieszona z powodu osiągania przez nią dochodu przekraczającego 120% przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto powódka pracuje w Spółdzielni Pracy „O.-L.” w L. zarabiając 325 zł miesięcznie, jednakże w okresie od 5 lipca 1999 r. do 4 lipca 2000 r. korzystała tam z urlopu bezpłatnego. Powódka nie ma nikogo na utrzymaniu, a jej mąż jest współwłaścicielem lecznicy dla zwierząt w R.P.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty