09.02.2001

Wyrok SN z dnia 9 lutego 2001 r., sygn. III RN 57/99

Nakazanie rozbiórki obiektu na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89, poz. 414 ze zm.) nie staje się bezprzedmiotowe, gdy zobowiązany podjął uprzednio nakazane czynności już po zastosowaniu tej sankcji.

 

Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel, Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2001 r. sprawy ze skargi Edwarda Ś. na decyzję Wojewody L. z dnia 16 października 1998 r. [...] w przedmio­cie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji, na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie z dnia 1 lipca 1999 r. [...]

oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie-Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie wyrokiem z dnia 1 lipca 1999 r. po rozpoznaniu skargi Edwarda Ś. na decyzję Woje­wody L. z dnia 16 października 1998 r. utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w O.L. z dnia 10 sierpnia 1998 r. stwierdzającą wygaśnięcie decyzji z dnia 20 października 1997 r. o nakazie rozbiórki budynku gospodarczego Józefa R. - stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji i decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w O.L. z dnia 10 sierpnia 1998 r. oraz zasądził od Wojewody L. na rzecz Edwarda Ś. 10 zł kosztów sądowych.

Rozpoznawana sprawa wiąże się z rozstrzygnięciami administracyjnymi w in­nych sprawach dotyczących budynku gospodarczego Józefa R. Istotne są tu zwłasz­cza następujące okoliczności.

Na wniosek Ryszardy i Józefa R. Kierownik Urzędu Rejonowego w O.L. decy­zją z dnia 25 kwietnia 1997 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił wnioskodawcom pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na ich nieruchomości w miejscowo­ści B. Od tej decyzji wniósł odwołanie właściciel nieruchomości sąsiedniej, zarzuca­jąc, że chodzi o kontynuowanie budowy, której poprzednio dotyczył nakaz rozbiórki. Pomimo skutecznie wniesionego odwołania inwestor rozpoczął roboty budowlane, odstępując ponadto od warunków wydanego pozwolenia na budowę. Po protokolar­nym stwierdzeniu istniejącego stanu (protokół z dnia 20 maja 1997 r.) Kierownik Urzędu Rejonowego w O.L., postanowieniem z dnia 30 maja 1997 r. wydanym na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89 poz. 414 ze zm.), nakazał wstrzymanie rozpoczętych robót budowla­nych. Po rozpatrzeniu odwołania od decyzji w sprawie pozwolenia na budowę, Wo­jewoda L. decyzją z dnia 4 czerwca 1997 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierw­szej instancji zatwierdzającą projekt budowlany i zezwalającą na budowę budynku gospodarczego. W uzasadnieniu tej decyzji stwierdzono, że: „sprawa rozpoczęcia robót budowlanych przed rozpatrzeniem odwołania podlegać będzie sprawdzeniu i podjęciu działań w trybie art. 50 i 51 ustawy Prawo budowlane przez organ I instan­cji”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty