09.02.2000 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 9 lutego 2000 r. sygn. I PKN 519/99

Stosunek między postanowieniami zakładowego układu zbiorowego pracy a przepisami Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych określa art. 9 § 2 KP, a nie art. 18 KP.

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2000 r. sprawy z powództwa Wincentego Ż. przeciwko L. Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w L. o nagrodę jubileuszową, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 21 maja 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

W imieniu powoda Wincentego Ż. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 21 maja 1999 r. [...], którym Sąd ten oddalił jego powództwo, zmieniając wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Lublinie z dnia 7 maja 1999 r. [...]. Sąd Pracy zasądził od pozwanego L. Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w L. na rzecz powoda Wincentego Ż. kwotę 6.403,32 zł, w części dotyczącej przywrócenia do pracy umorzył postępowanie, a w pozostałej części powództwo oddalił. Powód był zatrudniony u strony pozwanej od 13 sierpnia 1962 r. do 31 sierpnia 1986 r. Umowa o pracę została z nim rozwiązana w związku z jego przejściem na rentę inwalidzką. W okresach grzewczych 1986/87 i 1987/88 był on zatrudniony u strony pozwanej na podstawie umów o pracę na czas określony. W dniu 1 kwietnia 1988 r. został zatrudniony na czas nie określony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Stosunek pracy z powodem został rozwiązany z dniem 28 lutego 1997 r. za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. W dniu 1 maja 1998 r. powodowi przyznana została emerytura. Łączny staż pracy powoda w dniu rozwiązania stosunku pracy wynosił 44 lata 6 miesięcy i 22 dni. Czterdziestopięcioletni staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej powód osiągnąłby w dniu 8 sierpnia 1997 r., gdyby pracował u strony pozwanej w dalszym ciągu. Zasady wypłacania nagród jubileuszowych w pozwanym Przedsiębiorstwie reguluje zakładowy układ zbiorowy pracy (w załączniku nr 12 do protokołu dodatkowego nr 2 i nr 3). Zgodnie z pkt 2 tego załącznika pracownikowi odchodzącemu na emeryturę lub rentę przysługuje nagroda jubileuszowa, jeśli do nabycia prawa do nagrody brakuje nie więcej niż 12 miesięcy licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. W ocenie Sądu Pracy powództwo zasługiwało na uwzględnienie, powód spełnił bowiem warunki do nabycia nagrody jubileuszowej określone w pkt 2 załącznika nr 12 układu zbiorowego pracy. Z treści powyższego postanowienia nie wynika ażeby z uprawnień w nim określonych nie mógł skorzystać pracownik będący rencistą, który następnie przechodzi na emeryturę. Zdaniem Sądu Pracy powód nabył więc prawo do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy w dniu 8 sierpnia 1998 r. W części dotyczącej przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy powód cofnął pozew i zrzekł się roszczenia, w związku z tym postępowanie w tym zakresie zostało umorzone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty