22.09.2000 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 22 września 2000 r. sygn. I PKN 29/00

Długotrwałe, dezorganizujące pracę w szkole, nieobecności nauczyciela w pracy z powodu choroby, mogą uzasadniać jego wybór do przeniesienia w stan nieczynny.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Jerzy Kwaśniewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2000 r. sprawy z powództwa Marii B.-K. przeciwko Zespołowi Szkół Ogólnokształcących [...] w K. o przywrócenie do pracy i zapłatę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 30 września 1999 r. [...]

1) oddalił kasację,

2) nie obciążył powódki obowiązkiem zwrotu stronie pozwanej kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka Maria B.-K. po sprecyzowaniu stanowiska w sprawie żądała przywrócenia do pracy w Zespole Szkół Ogólnokształcących [...] w K. na warunkach określonych w umowie z dnia 8 sierpnia 1984 r., po uprzednim przywróceniu terminu do wniesienia odwołania od decyzji dyrektora pozwanego Zespołu z dnia 15 kwietnia 1998 r. o przeniesieniu powódki w stan nieczynny od dnia 1 września 1998 r. Ponadto żądała zasądzenia od strony pozwanej kwoty 993 zł z odsetkami ustawowymi, stanowiącej równowartość sześciomiesięcznego dodatku za staż pracy, którego została pozbawiona wskutek przeniesienia w stan nieczynny.

Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty-Sąd Pracy wyrokiem z dnia 25 maja 1999 r. oddalił powództwo i zasądził od powódki na rzecz strony pozwanej koszty zastępstwa procesowego. Ustalił, że powódka została zatrudniona w charakterze nauczycielki matematyki od dnia 20 października 1983 r. Kwalifikacje pedagogiczne uzyskała w 1984 r. po ukończeniu studium pedagogicznego. W pozwanej szkole od kilku lat występuje sukcesywne zmniejszanie się liczby oddziałów, które pociąga za sobą zmniejszenie liczby nauczycieli i konieczność przydzielania im do nauczania różnych przedmiotów. W roku szkolnym 1996/97 oraz 1997/98 powódka przestała prowadzić lekcje matematyki, przydzielono jej natomiast zajęcia z techniki i plastyki. W kwietniu 1998 r. dyrektor strony pozwanej opracował schemat organizacyjny na rok szkolny 1998/99, w którym nie przewidział żadnych zajęć dla powódki. Rozmawiał z nią o tym i o konieczności przeniesienia jej w stan nieczynny, choć w owym czasie nie podjął jeszcze formalnej decyzji na piśmie. W dniu 19 maja 1998 r. dyrektor szkoły Maria T., w obecności wicedyrektora Hanki Ł., nawiązała do wcześniejszej rozmowy i odczytała powódce pismo z dnia 15 kwietnia 1998 r. o przeniesieniu jej w stan nieczynny. Powódka odmówiła przyjęcia pisma, stwierdzając, że ono jej nie dotyczy, po czym opuściła pokój dyrektora i udała się do domu. Odmowa przyjęcia pisma przez powódkę została stwierdzona stosowną adnotacją. Przebieg opisanego wydarzenia słyszała ponadto przez otwarte drzwi sekretarka Małgorzata Ć. Tego samego dnia powódka doręczyła stronie pozwanej zwolnienie lekarskie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty