Wyrok SN z dnia 27 maja 1999 r., sygn. III RN 5/99
Korzystający ze znaku towarowego w zakresie dzierżawy przedsiębiorstwa nie staje się podmiotem praw z rejestracji znaku towarowego.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 maja 1999 r. na rozprawie sprawy z odwołania Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego L. SA w G. od decyzji Urzędu Patentowego w Warszawie z dnia 6 marca 1997 r. (...) na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Urzędu Patentowego (...) od decyzji Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym RP z dnia 17 lipca 1998 r. (...) uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Patentowego w Warszawie z dnia 6 marca 1997 r. (...).
Uzasadnienie
Urząd Patentowy RP decyzją z dnia 15 listopada 1993 r. dokonał rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego C. dla lodów jadalnych (...) na rzecz Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego L. SA w Gdańsku. Spółka z o.o. wystąpiła w dniu 16 czerwca 1996 r. z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wyżej wymienionego znaku towarowego. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że lody pod nazwą C. były produkowane i wprowadzane do obrotu od lat sześćdziesiątych przez trzy zakłady zgrupowane w Zjednoczeniu Chłodni Składowych, tj. przez chłodnie w G., B. i w Z.G. W ocenie wnioskodawcy przedsiębiorstwa wchodzące w skład Zjednoczenia z chwilą jego likwidacji samodzielnie nabyły prawo do stosowania znaku C., a zatem rejestracja tego znaku towarowego na rzecz Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego L. SA w G. stanowiła naruszenie zasad współżycia społecznego, bowiem spowodowała zawłaszczenie przez jeden podmiot znaku stosowanego do czasu rejestracji przez kilka podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty