12.01.1999

Wyrok SN z dnia 12 stycznia 1999 r. sygn. I PKN 520/98

Wynagrodzenie ryczałtowe za wykonywanie przez lekarza-nauczyciela akademickiego zadań należących do pracownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie może być niezależne od zwiększenia przydzielonych zadań.

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Maria Mańkowska

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 1999 r. sprawy z powództwa Jerzego S., Andrzeja P., Jarosława S., Krzysztofa P., Tamary C.-Ł., Janusza W. przeciwko Państwowemu Szpitalowi Klinicznemu [...] w G. o zapłatę, na skutek kasacji powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 7 kwietnia 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni z dnia 11 grudnia 1997 r., [...] i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie będący lekarzami - nauczycielami akademickimi Akademii Medycznej w G. domagali się zasądzenia na ich rzecz od Państwowego Szpitala Klinicznego [...] w G. dodatku za tytuł naukowy, dodatku stażowego naliczanego również od wynagrodzenia za pełnione dyżury zakładowe, wynagrodzenia za 5 godzin dyżuru zakładowego, za 2 godziny ryczałtowe w dniach bezdyżurowych oraz 100% dodatku za 5 godzin przepracowanych w dniu roboczym bezpośrednio po dyżurze zakładowym w wyniku braku zastępstwa.

Pozwany Państwowy Szpital Kliniczny [...] w G. wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni, wyrokiem z dnia 11 grudnia 1997 r., umorzył postępowanie „w zakresie cofniętych powództw”, a w pozostałym zakresie oddalił powództwo. Sąd ten ustalił, że powodowie są pracownikami - nauczycielami akademickimi zatrudnionymi w Akademii Medycznej w G., a w pozwanym Szpitalu pełnią dyżury zakładowe na podstawie odrębnych umów. W umowach „o prowadzenie działalności leczniczej, profilaktycznej i diagnostycznej” zawartych przez strony określono, że czas zajęć lekarzy wynosi 3 godziny dziennie ustalane w sposób nie kolidujący z pracą naukowo-dydaktyczną wykonywaną w Akademii Medycznej w G. Określono również, że za powyższą działalność powodowie będą otrzymywać wynagrodzenie niezależne od wynagrodzenia za dyżury zakładowe, którego wysokość każdorazowo określał dyrektor pozwanego w porozumieniu z rektorem Akademii Medycznej i związkami zawodowymi. Początkowo czas pełnienia dyżuru zakładowego wynosił 21 i 24 godziny. Zarządzeniem z 1 października 1991 r. dyrektor pozwanego zmienił określenie czasu pełnienia dyżurów zakładowych i ustalił ich wymiar dla lekarzy-nauczycieli akademickich na 16 godzin w dni powszednie, pozostawiając bez zmian dyżur 24-godzinny w dni wolne od pracy. Powyższą decyzję podjęto w uzgodnieniu z dyrektorem administracyjnym Akademii Medycznej, a była ona podyktowana względami finansowymi. W związku z powyższym Prorektor Akademii Medycznej w G. 15 października 1991 r. wystosował pismo do dyrektorów państwowych szpitali klinicznych, w którym określił, że dyżury lekarskie rozpoczynają się o godzinie 16 a kończą o 8 następnego dnia, natomiast pomiędzy godziną 8 a 16 za organizację pracy w klinice zapewniającą wykonywanie przez nią zadań dydaktycznych, naukowych i leczniczych odpowiada kierownik kliniki. W piśmie tym jednoznacznie wskazano, że dodatkowe wynagrodzenie będzie należne za 16 godzinny dyżur lekarski. Od października 1982 r. wynagrodzenie nauczycieli akademickich za działalność usługową na rzecz Szpitala wypłacane jest ze środków finansowych przydzielanych Akademii Medycznej w G. przez Ministerstwo, a następnie przydzielanych pozwanemu Szpitalowi w ramach środków finansowych na ochronę zdrowia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty