Wyrok SN z dnia 24 lutego 1999 r. sygn. I PKN 582/98
Przepis art. 52 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.) jest przepisem odrębnym w rozumieniu art. 68 § 1 KP, pozwalającym na nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania z członkami zarządu spółdzielni.
Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 1999 r. sprawy z powództwa Jolanty M. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „O.P.” w C. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej z dnia 3 lipca 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Jolanta M. wniosła o uznanie za bezskuteczne rozwiązania z nią stosunku pracy na stanowisku Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „O.P.” w C. Następnie wniosła o uznanie odwołania jej za bezskuteczne.
Pozwana Spółdzielnia Mieszkaniowa „O.P.” w Cieszynie wniosła o oddalenie powództwa.
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Cieszynie wyrokiem z dnia 8 kwietnia 1998 r. oddalił powództwo. Sąd ten poczynił następujące ustalenia: Rada Nadzorcza Spółdzielni pismem z 20 lutego 1996 r. powołała powódkę na stanowisko prezesa zarządu stwierdzając, że powołanie jest równoznaczne z zatrudnieniem na stanowisku prezesa. Jako podstawę prawną powołano art. 52 § 1 Prawa spółdzielczego i art. 68 § 1 KP. Współpraca powódki z organami Spółdzielni nie układała się dobrze i rada nadzorcza na wniosek swego przewodniczącego oraz członków zarządu uchwałą z 17 lutego 1998 r. odwołała powódkę ze stanowiska prezesa zarządu i rozwiązała stosunek pracy za miesięcznym wypowiedzeniem, ze skutkiem rozwiązującym na 31 marca 1998 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty