Wyrok SN z dnia 10 listopada 1999 r. sygn. I PKN 341/99
Działacz związkowy, którego stosunek pracy jest chroniony na podstawie art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.) nie jest pracownikiem, którego stosunek pracy regulują przepisy szczególne (art. 5 KP).
Przewodniczący: SSN Barbara Wagner (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Walerian Sanetra
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 1999 r. sprawy z powództwa Pawła R. przeciwko Telewizji Polskiej S.A. w W. o przywrócenie do pracy, o wynagrodzenie, o uznanie za niebyłą kary nagany, o ekwiwalent za obiady, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 30 października 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi w Warszawie wyrokiem z dnia 6 maja 1998 r. [...] przywrócił Pawła R. do pracy w Telewizji Polskiej S.A. w W. „na dotychczasowe warunki pracy i płacy", zasądził na jego rzecz kwotę 9.421,20 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia i oddalił powództwo w pozostałej części.
Paweł R. był zatrudniony u strony pozwanej od 1 czerwca 1977 r., od 1 kwietnia 1994 r. w Dyrekcji Produkcji Teatralnej i Filmowej. Otrzymywał wynagrodzenie za gotowość do pracy i honoraria za wykonywane czynności. Nie zlecano mu żadnych prac do wykonania. Pismem z dnia 7 listopada 1994 r. został poinformowany o wypowiedzeniu mu umowy o pracę ze skutkiem na 28 lutego 1995 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty