13.10.1999 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 13 października 1999 r. sygn. I PKN 305/99

Pracownik obecny na posiedzeniu organu kolegialnego, na którym organ ten podjął uchwałę o odwołaniu go ze stanowiska, ma możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia o odwołaniu z chwilą ogłoszenia wyników głosowania i spisania treści uchwały do protokołu posiedzenia (art. 61 zdanie pierwsze KC w związku z art. 300 KP).

Przewodniczący: SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 października 1999 r. sprawy z powództwa Waldemara J. przeciwko Urzędowi Miejskiemu w N.S. o ustalenie okresu wypowiedzenia, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 31 marca 1999 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że apelację powoda oddalił i zasądził od Waldemara J., na rzecz Urzędu Miejskiego w N.S. kwotę 125 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Nowej Soli wyrokiem z dnia 5 lutego 1999 r. [...] oddalił powództwo Waldemara J. o ustalenie, że łączący go z Urzędem Miasta i Gminy w N.S. stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w dniu 30 kwietnia 1999 r.

Powód, zatrudniony u strony pozwanej od 3 stycznia 1990 r., ostatnio na stanowisku Sekretarza Miasta, uchwałą [...] Rady Miejskiej N.S. z dnia 22 grudnia 1998 r. został odwołany z zajmowanego stanowiska. Odpis uchwały z pouczeniem, że odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, a okres wypowiedzenia upływa 31 marca 1999 r., Prezydent Miasta doręczył Waldemarowi J. w dniu 6 stycznia 1999 r. Powód był obecny na sesji Rady Miejskiej w dniu 22 grudnia 1998 r. W tym też dniu, po uchwaleniu odwołania go ze stanowiska Sekretarza Miasta, złożył Prezydentowi Miasta pisemny wniosek o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia i zgodę taką otrzymał. Z mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym Rada Miasta N.S. była organem właściwym do odwołania powoda ze stanowiska. Uczestnicząc osobiście w sesji Rady w dniu 22 grudnia 1998 r. powód mógł zapoznać się z treścią uchwały zawierającej oświadczenie woli o odwołaniu. Okres wypowiedzenia rozpoczął zatem bieg 1 stycznia 1999 r. Art. 42 ust. 3 Statutu Gminy Miejskiej N.S. oraz § 7 ust. 10 regulaminu Rady Miejskiej N.S. nakłada na Prezydenta Miasta obowiązek zapoznania adresata uchwały z jej treścią. Regulacja ta ma charakter techniczny. „Gdyby w dniu 22.12.1998 r. powód nie uczestniczył w sesji Rady Miejskiej i nie zapoznał się z treścią uchwały odwołującej go ze stanowiska, wówczas rzeczywiście powinnością Prezydenta Miasta, zgodnie z powołanymi przepisami, byłoby zapoznanie powoda z treścią uchwały". W ocenie Sądu, brak doręczenia Waldemarowi J. odpisu uchwały o odwołaniu w dniu 22 grudnia 1998 r. oraz brak pisemnego pouczenia, że odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem, stanowią naruszenie przepisów rozdziału III, oddziału 1 Kodeksu pracy. Nie mają jednak wpływu na skuteczność odwołania i są bez znaczenia dla rozpoczęcia biegu okresu wypowiedzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty