Wyrok SN z dnia 21 lipca 1999 r. sygn. I PKN 164/99
1. Stosunek pracy nawiązany z zastępcą kierownika kliniki na podstawie powołania (art. 68 KP) przekształcił się z mocy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 24, poz. 110 ze zm.) w umowny stosunek pracy.
2. Odwołanie pracownika, którego stosunek pracy na podstawie powołania przekształcił się z mocy prawa w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, jest równoznaczne z wadliwym wypowiedzeniem umowy o pracę, a pracownikowi temu przysługują roszczenia przewidziane w art. 45 KP.
Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 1999 r. sprawy z powództwa Barbary K. przeciwko 1) Uniwersytetowi [...] w K. 2) Szpitalowi Uniwersyteckiemu w K. o odszkodowanie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 19 listopada 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację i w tym zakresie sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie.
Uzasadnienie
W imieniu powódki Barbary K. wniesiona została kasacja (w części oddalającej apelację) od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 19 listopada 1998 r. [...], którym Sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Krakowa-Nowej Huty (z dnia 10 lipca 1998 r. [...]), ustalając, że stosunek pracy powódki uległ rozwiązaniu z dniem 31 maja 1998 r., a w pozostałym zakresie oddalił jej apelację.
Sąd Pracy oddalił powództwo Barbary K. przeciwko Uniwersytetowi [...] i Państwowemu Szpitalowi Klinicznemu w K. o odszkodowanie i uznanie za nieważne odwołania ze stanowiska zastępcy dyrektora. Z jego ustaleń wynika, że powódka z dniem 1 maja 1992 r. została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw administracyjnych pozwanego Szpitala Klinicznego. W dniu 3 lutego 1998 r. Prorektor [...] odwołał powódkę z tego stanowiska (rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z dniem 2 maja 1998 r.). Zdaniem Sądu Pracy, roszczenie powódki jest nieuzasadnione. Powódka została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 17 grudnia 1984 r. oraz § 115 Statutu Akademii Medycznej [...] w K., a następnie została odwołana z tego stanowiska za 3-miesięcz-nym okresem wypowiedzenia. W tej sytuacji stosownie do treści art. 69 KP nie jest dopuszczalne powództwo „o bezskuteczność wypowiedzenia”, odszkodowanie oraz o przywrócenie do pracy. Bez znaczenia jest więc okoliczność czy odwołanie było wadliwe i dokonane przez właściwy organ, istotne jest tylko czy doszło do odwołania. Z tych też względów w tym zakresie Sąd Pracy oddalił powództwo. W ocenie tego Sądu nie jest także dopuszczalne powództwo o stwierdzenie nieważności odwołania, ponieważ prawo pracy nie zna takiej instytucji. Nietrafny jest także zarzut powódki, iż został naruszony art. 30 § 2 KP, bowiem nie ma on zastosowania do stosunków pracy na podstawie powołania. Przyjęcie odmiennej interpretacji skutkowałoby naruszeniem art. 70 § 2 KP, gdyż odwołanie nie byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Powództwo w stosunku do Uniwersytetu [...] Sąd pierwszej instancji oddalił z powodu braku legitymacji biernej, gdyż pracodawcą powódki był Szpital Kliniczny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty