14.07.1999 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 14 lipca 1999 r. sygn. I PKN 156/99

1. Nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny przysługuje urlop dla poratowania zdrowia na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.

2. O skuteczności aktu przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny decydują okoliczności istniejące w chwili jego dokonania. Złożenie przez nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia po przeniesieniu go w stan nieczynny nie ma znaczenia dla prawnej skuteczności aktu przeniesienia.

3. W ocenie prawidłowego zastosowania kryteriów wyboru nauczyciela do zwolnienia lub przeniesienia w stan nieczynny na podstawie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.) decydujący jest moment dokonania tych czynności. Nauczyciel nie legitymujący się dyplomem ukończenia wyższej uczelni w chwili przeniesienia w stan nieczynny nie spełnia kryterium posiadania „pełnych kwalifikacji zawodowych”, choćby późniejszy termin ukończenia studiów (egzaminu magisterskiego) był znany dyrektorowi szkoły.

Przewodniczący: SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 1999 r. na rozprawie sprawy z powództwa Ewy D. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w R. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 26 listopada 1998 r.

zmienił zaskarżony wyrok i poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Rzeszowie z dnia 30 września 1998 r. [...] w punktach I i III w ten sposób, że powództwo oddalił.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Rzeszowie wyrokiem z 30 września 1998 r. [...] przywrócił Ewę D. do pracy w Szkole Podstawowej [...] w R., oddalając jej roszczenie o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej szkole od 1 września 1988 r. Pracowała jako nauczycielka także w latach 1974 - 1978. W dniu 9 grudnia 1974 r. ukończyła studia zawodowe na Wydziale Filologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w R. w zakresie nauczania początkowego z językiem polskim; w dniu 25 czerwca 1997 r. - studia magisterskie na kierunku pedagogika tejże Uczelni. Ewa D. uzyskała w dniu 28 czerwca 1995 r. pierwszy stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania początkowego. Otrzymywała wyróżniające oceny pracy, dyplom uznania i podziękowania za działalność z dziećmi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty