12.01.1998 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 1998 r. sygn. I PKN 450/97

Przewodniczący SSN: Barbara Wagner

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Walerian Sanetra (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 1998 r. sprawy z wniosku Komitetu Założycielskiego Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność 80” z siedzibą w S. przy uczestnictwie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność 80” z siedzibą w W. o wpis do rejestru związków zawodowych, na skutek kasacji uczestnika od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 1997 r. [...]

postanowił:

oddalić kasację i zasądzić od uczestnika postępowania na rzecz wnioskodawcy kwotę 100 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność 80” z siedzibą w W., jako uczestnik postępowania w sprawie rejestracji Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność 80” w S., wniósł kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego z dnia 5 marca 1997 r. [...], którym Sąd ten oddalił apelację strony skarżącej od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 17 października 1996 r. [...]. Sąd Wojewódzki postanowieniem z dnia 17 października 1996 r. wpisał do rejestru związków zawodowych w dziale B Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność 80”. Postanowienie to zostało utrzymane w mocy przez Sąd Apelacyjny z tym, że w treści postanowienia Sądu Wojewódzkiego z 17 października 1996 r. dodano uzupełnienie (po słowach „w dniu 6 września 1996 r.”), wprowadzając zwrot „ze zmianą przyjętą 17 października 1996 r.”.

Komitet Założycielski Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność zgłosił w dniu 11 września 1996 r. do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie wniosek o rejestrację tego Związku. Do wniosku została załączona uchwała, podpisana przez 32 osoby, o utworzeniu Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność z siedzibą w S., a nadto statut związku i uchwała o wyborze Komitetu Założycielskiego z wykazem osób wchodzących w jego skład, zawierającym imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania oraz podpisy wymienionych osób. Postanowieniem z dnia 3 października 1996 r. Sąd Wojewódzki wezwał do udziału w sprawie w charakterze uczestnika, wpisany już do rejestru, związek zawodowy NSZZ „Solidarność z siedzibą w W. Uczestnik postępowania wnosił o oddalenie wniosku zarzucając, iż wśród członków założycieli nowo powołanego związku jest trzech emerytów, a także, że nazwa Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność niewiele odbiega od nazwy już istniejącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność , przez co narusza jego dobro i mu szkodzi. W toku rozprawy dnia 17 października 1996 r. członkowie Komitetu Założycielskiego wyrazili zgodę na zmianę § 14 statutu. Nanieśli tę zmianę w tekście statutu, składając podpisy przy poprawce i pod tekstem statutu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty