24.09.1998 Kadry i płace

Uchwała SN z dnia 24 września 1998 r. sygn. III ZP 6/98

Przewodniczący Prezes SN: Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (współsprawozdawca), Teresa Romer, Walerian Sanetra (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Witolda Bryndy, w sprawie z powództwa Barbary J.-S. przeciwko Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w T. o zapłatę, po rozpoznaniu w dniu 24 września 1998 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 6 marca 1998 r. [...]

Czy nauczycielowi zatrudnionemu w poradni psychologiczno-pedagogicznej w okresie od 1 kwietnia 1993 r. do 31 marca 1997 r. przysługiwał dodatek do wynagrodzenia za pracę w trudnych warunkach określony w art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) ?

podjął następującą uchwałę:

Nauczycielowi zatrudnionemu w poradni psychologiczno-pedagogicznej przysługiwał w okresie od 1 kwietnia 1993 r. do 31 marca 1997 r. dodatek do wynagrodzenia za pracę w trudnych warunkach określony w art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.).

Uzasadnienie

Przedstawiając powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienie prawne, zwykły skład Sądu Najwyższego szczegółowo wskazał powody powstałych wątpliwości interpretacyjnych i przyczynę skierowania zagadnienia prawnego do rozpoznania przez skład powiększony, jak również dość jednoznacznie określił swoje stanowisko w sprawie.

Z uzasadnienia postanowienia przedstawiającego zagadnienie prawne w szczególności wynika, że zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) nauczycielom pracującym w trudnych i uciążliwych warunkach pracy oraz w warunkach szkodliwych dla zdrowia przysługiwały z tego tytułu dodatki. Wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznania dodatku oraz szczegółowe zasady wypłaty tego dodatku określał Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych (art. 34 ust. 2 Karty Nauczyciela). Na podstawie tej delegacji zostało wydane zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy oraz zasad wypłacania dodatków z tytułu pracy w tych warunkach (Dz. Urz. MOiW Nr 11, poz. 98 ze zm.), które w § 2 pkt 12 uznawało za pracę w trudnych warunkach prowadzenie przez nauczycieli poradni wychowawczo-zawodowych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych zajęć grupowych i indywidualnych, wynikających z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych i korekcyjnych. Nie budzi przy tym wątpliwości, że w pojęciu poradni wychowawczo-zawodowych mieściły się także poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Regulacja ta zastąpiona została przez przepisy zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 1997 r. w sprawie wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy oraz szczegółowych zasad wypłacania nauczycielom dodatku z tytułu pracy w tych warunkach (M.P. Nr 47, poz. 456), które również (§ 1 pkt 16) uznaje za pracę w trudnych warunkach prowadzenie przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz poradni specjalistycznych zajęć grupowych i indywidualnych wynikających z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych i profilaktycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty