17.02.1998 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 17 lutego 1998 r. sygn. I PKN 526/97

Wydanie nauczycielowi aktu mianowania, choćby to było sprzeczne z prawem, powoduje nawiązanie stosunku pracy z nominacji.

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 1998 r. sprawy z powództwa Małgorzaty B. przeciwko Urzędowi Gminy w J. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 19 czerwca 1997 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Białej Podlaskiej z dnia 13 listopada 1996 r. [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Białej Podlaskiej wyrokiem z dnia 13 listopada 1996 r. [...] oddalił powództwo Małgorzaty B. przeciwko Wójtowi Gminy J. i Szkole Podstawowej w J. o przywrócenie do pracy (a ściślej o dopuszczenie do pracy). Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona jako nauczyciel w Państwowym Przedszkolu w J. od 1 września 1988 r. na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony. Ostatnia umowa obejmowała okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 1991 r. Z dniem 1 września 1991 r. Przedszkole zostało przejęte przez Urząd Gminy w J. i włączone do Szkoły Podstawowej. Uznano, że stosunek pracy z powódką rozwiązał się wskutek upływu czasu, na który była zawarta umowa. Przyczyną zatrudniania powódki na czas określony była niewielka liczba dzieci w Przedszkolu, obawa przed jego likwidacją oraz brak kwalifikacji zawodowych powódki. Sąd Rejonowy w wyniku analizy przepisów dotyczących okresu zatrudnienia powódki uznał, że nigdy nie spełniała ona wymagań kwalifikacyjnych do uzyskania mianowania. Ocenił też, że istniały przyczyny uzasadniające zatrudnianie powódki na podstawie umów o pracę na czas określony. Powódka wiedziała, że jest zatrudniana na podstawie umów terminowych. Sąd Rejonowy uznał więc, że słusznie oceniono, iż terminowa umowa z powódką rozwiązała się. Powódka nie została więc przejęta przez nowego pracodawcę, gdyż przejęcie zakładu pracy nastąpiło jeden dzień po rozwiązaniu się jej umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty