Wyrok SN z dnia 17 lutego 1998 r. sygn. I PKN 531/97
Dyrektor szkoły, po nowelizacji Karty Nauczyciela ustawą z dnia 14 czerwca 1996 r. (Dz.U. Nr 87, poz. 396), może na wniosek nauczyciela obniżyć mu tygodniowy wymiar zajęć obowiązkowych ze względu na stan zdrowia. Jeżeli upłynął już okres, na który udzielono tego obniżenia, Sąd Najwyższy uwzględnia to w postępowaniu kasacyjnym (art. 316 § 1 w związku z art. 39319 i 391 KPC).
Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 1998 r. sprawy z powództwa Jolanty K. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w O.W. o nakazanie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 8 maja 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 lutego 1997 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim oddalił powództwo Jolanty K. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w O.W. o przywrócenie obniżonego wymiaru czasu pracy (według żądania sprecyzowanego na rozprawie w dniu 11 stycznia 1997 r.). Sąd Rejonowy ustalił, że powódka jest nauczycielem mianowanym. W dniu 19 sierpnia 1996 r. uzyskała orzeczenie Komisji Lekarskiej d/s Inwalidztwa i Zatrudnienia w O.W. zaliczające ją do trzeciej grupy inwalidzkiej i wskazujące na potrzebę zatrudnienia w zmniejszonym wymiarze godzin. Pismem z dnia 2 września 1996 r. dyrektor pozwanej Szkoły obniżył powódce wymiar zajęć dydaktycznych o cztery godziny tygodniowo. Jednakże kolejnym pismem z dnia 6 grudnia 1996 r. dyrektor Szkoły przywrócił powódce pełny wymiar godzin. Sąd Rejonowy uznał, że według art. 43 Karty Nauczyciela w jej pierwotnym brzmieniu (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., Dz.U. Nr 3, poz. 19 ze zm.) właściwy minister albo upoważniony przez niego organ mógł obniżyć wymiar czasu pracy nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin ze względu na stan zdrowia. W ustawie z dnia 5 czerwca 1992 r. o zmianie Karty Nauczyciela (Dz.U. Nr 53, poz. 252) art. 43 został skreślony. Kolejną ustawą z dnia 14 czerwca 1996 r. o zmianie Karty Nauczyciela (Dz.U. Nr 87, poz. 396) wprowadzono nowy przepis art. 42a, przewidujący możliwość obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć lecz z innych przyczyn niż stan zdrowia nauczyciela. Według aktualnego stanu prawnego możliwość obniżenia wymiaru godzin nauczyciela ze względu na stan zdrowia może być wprowadzona ponadzakładowym układem zbiorowym dla nauczycieli. Taki układ nie został jednak zawarty. Zdaniem Sądu Rejonowego wobec skreślenia art. 43 Karty Nauczyciela w aktualnym stanie prawnym (nowy art. 42a Karty Nauczyciela) nauczyciel nie może korzystać ze zmniejszenia obowiązkowego wymiaru zajęć ze względu na stan zdrowia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty