04.06.1998

Wyrok SN z dnia 4 czerwca 1998 r. sygn. III RN 38/98

Rażąco narusza prawo decyzja wywłaszczeniowa, wydana bez wskazania podstawy prawnej i zawierająca orzeczenie o odszkodowaniu bez uzyskania opinii biegłego (art. 3 i 21 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, jednolity tekst: Dz.U. z 1974 r. Nr 10, poz. 64 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Andrzej Wróbel

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 1998 r. sprawy ze skargi Marii-Teresy P. i Stanisława W. na decyzję Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 31 stycznia 1995 r. [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości i odszkodowaniu, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 1997 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa decyzją z dnia 31 stycznia 1995 r. [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w R. - Urzędu Spraw Wewnętrznych z dnia 4 listopada 1959 r. [...] o wywłaszczeniu na rzecz Państwa nieruchomości składającej się z działek nr 798/27 i 798/28 położonych w gminie M. i stanowiących współwłasność Stanisława W. i Marii Teresy P. oraz utrzymującej ją w mocy decyzji Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych z dnia 31 sierpnia 1960 r. [...]. W skardze na tę decyzję Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 8 marca 1995 r. współwłaściciele zarzucili, że wywłaszczenie nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa, bowiem: po pierwsze - w postępowaniu wywłaszczeniowym pominięto wniosek stron o przyznanie nieruchomości zamiennej, mimo że w czasie prowadzonego postępowania wywłaszczeniowego - wbrew oświadczeniu organów wywłaszczeniowych - Skarb Państwa dysponował na terenie M. nieruchomościami zamiennymi; oraz po wtóre - skarżący zarzucili, że wywłaszczoną nieruchomość wadliwie zakwalifikowano jako użytkowaną rolniczo, pomimo że nie była ona w ten sposób użytkowana, a wedle ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego położona ona była w granicach terenów przeznaczonych pod zabudowę; w konsekwencji elaborat szacunkowy określający wartość wywłaszczanej nieruchomości sporządzony został przez osobę nie posiadającą ku temu stosownych uprawnień, bowiem sporządziła go osoba, która nie posiadała uprawnienia do szacowania gruntów budowlanych. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 października 1997 r. [...] oddalił skargę. W uzasadnieniu tego wyroku podniesiono w szczególności, że zaskarżona decyzja Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jest prawidłowa, bowiem oparta została na dokumencie urzędowym -zaświadczeniu Inspektoratu do Spraw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w M. z dnia 22 sierpnia 1957 r., z którego wynika, że w czasie prowadzenia postępowania wywłaszczeniowego Skarb Państwa nie posiadał na terenie M. nieruchomości spełniających warunki nieruchomości zamiennej. Równocześnie, w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego, kwalifikacja wywłaszczanej nieruchomości jako nieruchomości rolnej była zasadna, bowiem - stosownie do przepisów obowiązujących w dacie wydawania zaskarżonych decyzji - obowiązywała wówczas zasada orzekania o odszkodowaniu za grunt niezależnie od tego na jaki cel był on przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ale z uwzględnieniem dotychczasowego przeznaczenia gruntu, określonego w ewidencji gruntów, a przedmiotowy grunt był w ewidencji gruntów zakwalifikowany jako grunt rolniczy i według informacji strony skarżącej stanowił nieużytek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty