Wyrok SN z dnia 8 grudnia 1998 r. sygn. II UKN 348/98

W sprawie, w której roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z wypadku przy pracy (rentę uzupełniającą) zostało skierowane przeciwko pracodawcy będącemu jednostką organizacyjną, art. 442 § 2 KC (w związku z art. 300 KP) nie ma zastosowania.

Przewodniczący: SSN Teresa Romer

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 1998 r. sprawy z powództwa Winfrieda L. przeciwko [...] Spółce Węglowej S.A. - Kopalni Węgla Kamiennego „M.” w Z. o rentę wyrównawczą, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 lutego 1998 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Zabrzu wyrokiem z dnia 28 listopada 1997 r. oddalił powództwo Winfrieda L. przeciwko [...] Spółce Węglowej S.A. - Kopalni Węgla Kamiennego „M.” w Z. o rentę wyrównawczą po 200 zł miesięcznie poczynając od 1 sierpnia 1994 r.

Podstawę powyższego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia: W dniu 17 lipca 1968 r. powód, zatrudniony jako pracownik fizyczny pod ziemią, uległ wypadkowi przy pracy i od tego dnia wiedział o szkodzie i o osobie zobowiązanej do zapłaty odszkodowania. Wyrokiem z dnia 11 grudnia 1969 r. Sąd Powiatowy w Zabrzu [...], zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda 44.500 zł (w ówczesnej walucie) tytułem zadośćuczynienia za doznane cierpienia fizyczne i krzywdę moralną, zwiększonych wydatków na odżywianie oraz różnicy między potencjalnymi zarobkami ładowacza, a faktycznymi zasiłkami chorobowymi otrzymany mi od dnia wypadku przy pracy. Decyzją z dnia 26 sierpnia 1969 r. ZUS Oddział w Z. przyznał powodowi rentę inwalidzką według III grupy od dnia wyczerpania zasiłku chorobowego, tj. od 15 kwietnia 1969 r. Ponieważ wskutek wypadku powód nie utracił całkowicie zdolności do pracy, wykonywał okresowo lekką pracę na powierzchni ziemi aż do 2 sierpnia 1990 r. W czasie od wypadku do ustania zatrudnienia, a także i potem, powód nie podejmował żadnych starań o rentę wyrównawczą. Pierwszy raz uczynił to 1 kwietnia 1997 r. w piśmie skierowanym do strony pozwanej o przyznanie mu renty wyrównawczej. Jako przyczynę tak późnego wystąpienia o rentę wyrównawczą powód podał swoją niewiedzę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty