20.10.1998 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 20 października 1998 r. sygn. I PKN 397/98

1. Stwierdzona orzeczeniem lekarskim czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby usprawiedliwia z mocy prawa nieobecność w pracy, a pracownik jest tylko obowiązany zawiadomić pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności ojej przyczynie i przewidywanym czasie trwania. Przedłożenie pracodawcy odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego jest dowodem zaistnienia zdarzenia podanego w zaświadczeniu.

2. Zwolnienie lekarskie od pracy u pracodawcy zgłaszającego bezimiennie swych pracowników do ubezpieczenia społecznego zainteresowany może złożyć bezpośrednio we właściwym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 października 1998 r. sprawy z powództwa Ewy S. przeciwko Izabeli J. i Marianowi J. Spółce Cywilnej „D." w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 1998r. [...]

1) oddalił kasację,

2) zasądził solidarnie od pozwanych na rzecz powódki kwotę 250 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, oddalając dalej idące żądanie w tym zakresie.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Koninie wyrokiem z dnia 10 grudnia 1997 r. [...] oddalił powództwo Ewy S. przeciwko pozwanym Izabeli i Marianowi J. - Cukiernia „D." s.c. w K. o przywrócenie do pracy, ustalając równocześnie, że powódka zawarła z pozwanymi umowę o pracę na trzymiesięczny okres próbny. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy powołał się na ustalenie następującego stanu faktycznego.

Powódka Ewa S. pracowała u pozwanych Izabeli i Mariana J. w Cukierni „D." przez dwa tygodnie listopada 1996 r. na podstawie umowy zlecenia. W dniu 27 listopada 1996 r. pozwani zawarli z powódką umowę o pracę na czas nie określony, począwszy od 2 grudnia 1996 r. Powódka nie rozpoczęła jednak pracy w tym terminie, ponieważ przebywała w szpitalu. Do pracy zgłosiła się 5 grudnia 1996 r. o godz. 12, ustnie informując Izabelę J. o przyczynie swej nieobecności. Pozwana wyraziła swoje niezadowolenie i obawy związane z dalszym zatrudnieniem powódki, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu przedświątecznego. W związku z tym zaproponowała powódce wprowadzenie do umowy z dnia 27 listopada 1996 r. aneksu, przewidującego 3-miesięczny okres próbny, które to zastrzeżenie powódka z datą 2 grudnia podpisała w dniu 5 grudnia 1996 r, po czym podjęła pracę i w grudniu pracowała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty