Uchwała SN z dnia 26 stycznia 1998 r., sygn. III CZP 46/97
Sąd Najwyższy w sprawie egzekucyjnej ze skargi dłużniczki Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w Z. z udziałem wierzycielki Spomasz Fabryki Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego w W., Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena w K., Giełdy Rolno-Towarowej S.A. w Z., Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego Polnut w J., Spółki Wodno-Ściekowej Łącza w Z. na czynności komornika po rozpoznaniu na po siedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Zielonej Górze postanowieniem z dnia 28 maja 1997 r. I Cz 49/97 do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 kpc:
1) "Która ze stron postępowania egzekucyjnego powinna być obciążona kosztami tego postępowania w rozumieniu art. 770 kpc w sytuacji, gdy w toku tego postępowania zostało wszczęte postępowanie układowe zgodnie z art. 19 i nast. prawa o postępowaniu układowym (rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 24 października 1934 r. Prawo o postępowaniu układowym, Dz.U. 1934 r. Nr 93, poz. 836 ze zmianami) i na listę wierzytelności zostały ujęte zaliczki uiszczone na żądanie komornika przez wierzyciela, a następnie został zatwierdzony układ, który skutkuje potrzebę umorzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 70 § 3 prawa o postępowaniu układowym?
2) Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 70 § 3 prawa o postępowaniu układowym wymaga wydania przez organ egzekucyjny stosownego postanowienia przed ustaleniem kosztów egzekucyjnych w oparciu o art. 770 zd. 3 kpc, czy też umorzenie to następuje z mocy samego prawa, analogicznie jak to przewiduje art. 823 kpc?"
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty