16.01.1997

Uchwała SN z dnia 16 stycznia 1997 r. sygn. III ZP 5/96

Przewodniczący: Prezes Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski (współsprawozdawca), Andrzej Kijowski, Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Grudzieckiego, w sprawie ze skargi Burmistrza Miasta O.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 26 stycznia 1996 r. [...] w przedmiocie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego, po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 1997 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład pięciu sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 4 września 1996 r. [...]

Czy w świetle art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) dopuszczalne jest wniesienie skargi do sądu administracyjnego od decyzji organu odwoławczego uchylającej decyzję organu pierwszej instancji i przekazującej sprawę do ponownego rozpatrzenia (art. 138 § 2 KPA) ?

podjął następującą uchwałę:

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) można wnieść do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję organu odwoławczego uchylającą decyzję organu pierwszej instancji i przekazującą sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia (art. 138 § 2 KPA).

Uzasadnienie

1. Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 4 września 1996 r. [...] przedstawił powiększonemu składowi Sądu Najwyższego budzące poważne wątpliwości zagadnienie prawne o treści podanej w sentencji postanowienia. W ocenie Sądu Najwyższego w nowym stanie prawnym, powstałym po wejściu w życie ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74 poz. 368 ze zm.), powstaje wątpliwość, czy utraciły aktualność poglądy Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 19 stycznia 1983 r., III AZP 7/83 (OSNCP 1983 z. 9 poz. 127) i uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1984 r., III AZP 1/84 (OSNCP 1985 z. 10 poz. 144). W pierwszej z wymienionych uchwał Sąd Najwyższy postanowił wpisać do księgi zasad prawnych, że: AOd decyzji organu administracji państwowej uchylającej decyzję organu pierwszej instancji celem ponownego rozpoznania sprawy nie przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.@ W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy stwierdził, że wskutek wydania decyzji kasacyjnej nie następuje merytoryczne załatwienie sprawy i utrzymuje się nadal stan sprawy w toku, albowiem postępowanie administracyjne toczy się dalej. Decyzja kasacyjna jest decyzją czysto Amiędzyinstancyjną@, nie załatwia sprawy co do istoty. Budziłoby zastrzeżenie dopuszczenie wkroczenia sądu administracyjnego swoim orzeczeniem w tok postępowania administracyjnego merytorycznego, toczącego się przed organem pierwszej instancji i zmierzającego do załatwienia sprawy, do czego sąd administracyjny nie jest uprawniony. W powołanej wyżej uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1984 r. stwierdzono, że: AOd decyzji organu administracji państwowej uchylającej decyzję organu pierwszej instancji i przekazującej sprawę do ponownego rozpatrzenia (art. 138 § 2 KPA) nie przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.@ W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy stwierdził, że sądowa kontrola decyzji administracyjnych ma swoje normatywne uzasadnienie wyłącznie wówczas, gdy jest wykonywana ex post, tj. po zapadnięciu decyzji w następstwie Awyczerpania toku instancyjnego@, wcześniej bowiem brak jest przesłanek do kontroli sądowo-administracyjnej. Wyłączność i samodzielność organów administracyjnych w zakresie orzekania z pominięciem innych organów, aż do wyczerpania toku instancji administracyjnych wynika zarówno z zasad kontroli instancyjnej, jak i samokontroli zasadności wydanej decyzji. Sądowa kontrola decyzji administracyjnych może dotyczyć jedynie przypadków, gdy sprawa została już załatwiona co do istoty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty