Wyrok SN z dnia 24 kwietnia 1997 r. sygn. III RN 14/97
1. Podatnik, który działając w zaufaniu do obowiązującego porządku prawnego dokonał wymaganego przepisami prawa zgłoszenia w urzędzie skarbowym, oczekując na wydanie stosownej decyzji o ustaleniu normy wynagrodzeń, mógł zasadnie zakładać, że dopóki brak jest prawem wymaganej i ostatecznej decyzji, która ustalałaby obowiązującą go normę wynagrodzeń, nie jest możliwe ani sporządzenie zamykającego określony rok podatkowy bilansu i rachunku wyników, ani tym samym wywiązanie się przez niego z obowiązku dokonania tzw. ostatecznego obliczenia i wpłaty należnego podatku.
2. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów obowiązującego prawa w sytuacji, gdy ustawa zobowiązuje organ podatkowy do wydania decyzji, która ma autorytatywnie i indywidualnie dla każdego podatnika ustalić podstawową dla dokonania obliczenia należności podatkowej wartość (normę wynagrodzeń), nie mogą być interpretowane na niekorzyść podatnika (w myśl zasady in dubio pro tributario, którą wywodzi się wprost z konstytucyjnych gwarancji podstawowych wolności obywatelskich, w tym w szczególności także z art. 6 i art. 7 utrzymanych w mocy przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 1952 r. - art. 77 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym, Dz. U. Nr 84, poz. 426 ze zm.).
Przewodniczący SSN: Jerzy Kwaśniewski
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 1997 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego „Z.” Spółka z o.o. w C. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 31.05.1995 r. [...] w przedmiocie podatku od wzrostu wynagrodzeń za okres od 6 lutego 1990 r. do 31 grudnia 1990 r., na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie-Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach z dnia 18 września 1996 r. [...]
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty