Wyrok SN z dnia 4 czerwca 1997 r. sygn. II UKN 158/97

O wykluczeniu odpowiedzialności pracodawcy na podstawie art. 435 § 1 KC za szkody z wypadku przy pracy nie pokryte świadczeniami z ustawy wypadkowej nie decyduje rodzaj, czy stopień winy poszkodowanego, tylko jej wyłączność w spowodowaniu szkody.

Przewodniczący SSN: Maria Tyszel

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (sprawozdawca), Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 1997 r. sprawy z powództwa Andrzeja Z. przeciwko Piotrowi K. i Albinie W. o zadośćuczynienie, na skutek kasacji pozwanych od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 1996 r. [...]

1) uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy dla Wrocławia-Śródmieścia z dnia 11 kwietnia 1996 r. [...], w jego pkt I oraz III i oddalił powództwo,

2) zasądził od powoda na rzecz pozwanych Piotra K. i Albiny W. kwotę 1.320 zł (słownie zł: jeden tysiąc trzysta dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów procesu.

U zasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Wrocławia Śródmieścia wyrokiem z dnia 11 kwietnia 1996 r. [...], zasądził od pozwanych Piotra K. i Albiny W. na rzecz powoda Andrzeja Z. kwotę 8.000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 5 lipca 1993 r. tytułem zadośćuczynienia za wypadek przy pracy, jakiemu uległ w dniu 2 października 1992 r. w czasie pracy w prowadzonym przez pozwanych Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym S. s.c. w W. Sąd Rejonowy ustalił, że powód w okresie trwającego 2 lata i 6 miesięcy przyuczenia do zawodu stolarza uzyskał kwalifikacje czeladnika i od dnia 1 września 1992 r. został w Spółce „S. zatrudniony jako stolarz za wynagrodzeniem akordowym. W dniu 2 października 1992 r. powód rozpoczął pracę około godz. 8, wykonując najpierw czynności cięcia listew i strugania półki na określony wymiar. Następnie około godz. 9 przystąpił do obróbki desek na uniwersalnej obrabiarce do drewna typu UOD-300G, produkcji Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi. Przez 2 godziny robił to wspólnie z innym pracownikiem, po czym pracował samodzielnie. Wówczas w trakcie obrabiania przesuwanej deski lewa dłoń powoda dostała się pod obracające się noże wyrówniarki. Powodowi założono opaskę uciskową i odwieziono do szpitala, w którym przebywał 11 dni. W trakcie tego pobytu wykonano mu częściową amputację 3 palców lewej ręki oraz wyrównano kikuty i wypisano na leczenie ambulatoryjne, które przeciągało się, gdyż rany na kikutach nie goiły się prawidłowo. W okresie leczenia powód otrzymał około 100 zastrzyków przeciwbólowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty