07.11.1996 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 listopada 1996 r. sygn. I PRN 101/96

Swoboda dokonywania zmian organizacyjnych przez pracodawcę nie może być wykorzystana w celu obejściu przepisów o szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy pracowników pełniących w zakładzie pracy funkcje związkowe.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra

Sędzia SN: Józef Iwulski, Sędzia SA: Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 1996 r. sprawy z powództwa Jerzego B. przeciwko Fabryce Fortepianów i Pianin "C." w K. o uznanie wypowiedzenia warunków pracy i płacy za bezskuteczne, na skutek rewizji nadzwyczajnej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 24 sierpnia 1994 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kaliszu z dnia 29 kwietnia 1994 r. [...] i sprawę przekazał temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kaliszu wyrokiem z dnia 29 kwietnia 1994 r. [...] oddalił powództwo Jerzego B. przeciwko [...] Fabryce Fortepianów i Pianin AC.@ w K. o uznanie wypowiedzenia warunków pracy i płacy za bezskuteczne. W uzasadnieniu orzeczenia Sąd ten wskazał, że powód pracował u pozwanej od dnia 2 grudnia 1987 r. na stanowisku Kierownika Działu Zbytu i Transportu. Od dwóch lat był tam również członkiem Zarządu Komisji Zakładowej NSZZ ASolidarność@, a od dnia 20 grudnia 1993 r. jest przewodniczącym Zarządu Komisji Zakładowej tego Związku. Powód jest z wykształcenia technikiem - technologiem drewna- meblarzem, ale nigdy nie pracował w tym zawodzie. Legitymuje się 20-letnim stażem pracy.

W związku z trudną sytuacją finansową pozwanej były podejmowane rozmaite działania naprawcze. Wstępnie zamierzano zlikwidować Fabrykę. Na tym etapie do działań naprawczych włączył się Związek Zawodowy ASolidarność@ oraz Wojewoda K. Następnie Minister Kultury i Sztuki, jako organ założycielski, wstrzymał działania likwidacyjne i zobowiązał kierownictwo do opracowania planu uzdrowienia ekonomicznego zakładu. Jednakże między organami zarządzającymi fabryką [...], a NSZZ Solidarność@ doszło do sprzeczności w wyborze drogi naprawczej. W takich okolicznościach w dniu 25 stycznia 1994 r. Dyrektor Naczelny [...] Fabryki Fortepianów i Pianin wydał zarządzenie [...] w sprawie zmian organizacyjnych w KFFiP AC.@, wchodzące w życie z dniem 1 lutego 1994 r. Zarządzenie to wydano w związku z obniżeniem wielkości produkcji i koniecznością racjonalizacji zatrudnienia. Podjęcie działań restrukturyzacyjnych było warunkiem uzyskania dotacji kierunkowej z Ministerstwa Kultury i Sztuki na produkcję instrumentów dla szkół i instytucji kulturalnych. W wyniku podjętych zmian zreformowano dotychczasowy system zarządzania produkcją, likwidując między innymi stanowisko Kierownika Oddziału II, którego pozbawiono kompetencji do kierowania produkcją na tym Oddziale. Następnie podjęto również decyzję o likwidacji stanowiska Kierownika Działu Zbytu i Transportu, zajmowanego przez powoda oraz o utworzeniu w miejsce obu zlikwidowanych stanowisk , jednego stanowiska - Kierownika Obiektu II, Zbytu i Transportu o szerokich kompetencjach, stanowiących kombinację zakresów działania dotychczasowych kierowników (z wyłączeniem spraw produkcji). Nowy kierownik miał się zajmować kierowaniem sprzedażą instrumentów, nadzorem nad wykorzystywaniem taboru samochodowego, organizacją transportu wewnętrznego i całością spraw dotyczących administrowania Oddziałem II. Zmiany organizacyjne zostały wprowadzone w porozumieniu z Radą Pracowniczą, która zatwierdziła nowy schemat organizacyjny przedsiębiorstwa uchwałą [...] z dnia 28 grudnia 1993 r. Pozwana Fabryka składa się z dwóch odrębnych obiektów, a Kierownik Obiektu II administruje nim oraz wykonuje obowiązki należące dawniej do Kierownika Zbytu i Transportu. W zakładzie istnieje również stanowisko kierownika administracji, któremu podlegają portierzy i kierownicy remontowi. Nowo utworzone stanowisko Kierownika Obiektu II, Zbytu i Transportu powierzono poprzedniemu Kierownikowi zlikwidowanego Oddziału II, który pracuje w Fabryce dłużej od powoda. Natomiast oświadczeniem z dnia 31 stycznia 1994 r. powodowi wypowiedziano warunki pracy i płacy, proponując mu zatrudnienie na stanowisku samodzielnego technologa z prawem do dodatku wyrównawczego, należnego w związku z pełnioną funkcją związkową. O zamiarze wypowiedzenia zmieniającego była powiadomiona Komisja Zakładowa ASolidarności@, która negatywnie zaopiniowała zamierzone działanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty