Wyrok SN z dnia 26 maja 1995 r. sygn. I PRN 18/95
W razie nieodpłatnego przejęcia przez gminę mienia pozostałego po zlikwidowanym przedsiębiorstwie komunalnym, które nie podlegało prywatyzacji i do którego stosuje się odpowiednio przepisy o przedsiębiorstwach państwowych, gmina ponosi odpowiedzialność za zobowiązania tego przedsiębiorstwa wynikające ze stosunku pracy do wysokości wartości przejętego mienia (art. 40 § 2 k.c. w związku z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych - Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.).
Przewodniczący SSN: Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Kazimierz Jaśkowski
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Piotra Wiśniewskiego, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 1995 r. sprawy z powództwa Henryka Z. przeciwko Zarządowi Miasta i Gminy w S. o odprawę emerytalną, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 23 listopada 1994 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną
Uzasadnienie
Powód Henryk Z. w pozwie wniesionym przeciwko Zarządowi Miasta i Gminy w S., po sprecyzowaniu żądania, wniósł o zasądzenie kwoty 66 510 000 zł z odsetkami, tytułem odpraw przewidzianych w art. 39 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz w art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Wyrokiem z dnia 27 maja 1993 r., [...], Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu zasądził na rzecz powoda tytułem tych odpraw, kwotę 54 355 500 zł z odsetkami. Sąd Wojewódzki ustalił, że powód w okresie od 22 kwietnia 1991 r. do 31 lipca 1992 r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunalnego w S. na stanowisku dyrektora. Z dniem 15 czerwca 1992 r. został odwołany w sposób równoznaczny z wypowiedzeniem umowy o pracę, ze względu na likwidację Przedsiębiorstwa. Z dniem 31 lipca 1992 r. pozwany rozwiązał z powodem umowę o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Sąd Wojewódzki nie znalazł argumentów uzasadniających przypisanie powodowi zarzutu działania na szkodę Przedsiębiorstwa i zasądził obie dochodzone pozwem odprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty