07.09.1995 Kadry i płace

Uchwała SN z dnia 7 września 1995 r. sygn. I PZP 23/95

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Iwony Kaszczyszyn, w sprawie z powództwa Elżbiety D. i Cecylii B. przeciwko Rejonowemu Urzędowi Pracy w S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 7 września 1995 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku postanowieniem z dnia 29 czerwca 1995 r. [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.

Czy określony w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 10.07.1985 r., o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32 poz. 141) okres pracy od którego zależy wysokość nagrody, oznacza tylko pracę w zakładzie wypłacającym nagrodę czy też ogólny staż pracy pracownika, który nabył prawo do nagrody oraz

Czy określony w art. 1 i 2 ustawy z dnia 10.07.1985 r., o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 141) wymóg nabycia prawa do nagrody rocznej z zakładowego funduszu nagród w postaci obowiązku przepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku odnosi się i do takich sytuacji, gdy pracownik świadczył pracę w jednym zakładzie pracy lecz na podstawie dwóch kolejnych umów zawieranych na czas określony, gdy pomiędzy rozwiązaniem się jednej z umów a zawarciem kolejnej był jeden dzień przerwy (będący dniem ustawowo wolnym od pracy), tj. gdy nie ma ciągłości świadczenia pracy w danym roku.

podjął następującą uchwałę:

1. Określona w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 141 ze zm.) przesłanka nabycia prawa do nagrody rocznej z zakładowego funduszu nagród, polegająca na przepracowaniu w jednym zakładzie pracy całego roku, jest spełniona także wtedy, gdy pracownik był zatrudniony w tym zakładzie na podstawie dwóch kolejnych umów o pracę na czas określony, choćby między tymi umowami wystąpiła przerwa w dniu ustawowo wolnym od pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty