Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 12 października 1995 r. sygn. III AZP 20/95
Pzewodniczący Prezes SN: Jan Wasilewski
Sędziowie SN: Teresa Flemming -Kulesza, Józef Iwulski (sprawozdawca), Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Walery Masewicz (współsprawozdawca), Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 12 października 1995 r. wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:
Czy ważną i wywołującą skutki prawne jest decyzja wydana z mocy upoważnienia ustawy i upoważnienia właściwego ministra, podpisana jednakże nie przez ministra lub z jego upoważnienia przez sekretarza albo podsekretarza stanu, lecz podpisana z upoważnienia ministra przez dyrektora departamentu, czy też jest to decyzja nieważna z mocy art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. (dot. decyzji Ministra Finansów Nr GN-Z-12/91 z dnia 15 maja 1991 r.) jako naruszająca postanowienia art. 56 ust. 2 w zw. ust. 3 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. (Dz. U. Nr 87, poz. 426) ?
podjął następującą uchwałę:
Decyzja Ministra Finansów z dnia 15 maja 1991 r., Nr GN-Z-12/91 (Dz. Urz. Ministra Finansów Nr 8, poz. 36), mająca charakter aktu wykonawczego do ustawy, nie podpisana przez Ministra lecz z jego upoważnienia przez dyrektora departamentu, nie może stanowić podstawy prawnej wydania decyzji administracyjnej (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.)
Uzasadnienie
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawiając rozpatrywane zagadnienie prawne powołał się na rozbieżność w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku z dnia 4 marca 1993 r., sygn. akt III SA 2127/92, Sąd ten przyjął, że decyzja Ministra Finansów z dnia 15 maja 1991 r., Nr GN-Z/12/91, wydana na podstawie delegacji ustawowej i podpisana z upoważnienia Ministra przez wskazaną przez niego osobę jest dla organów podatkowych i podatników wiążąca. Z tego względu uznał za zgodną z prawem decyzję organu skarbowego wydaną na podstawie wskazanej decyzji Ministra Finansów. Natomiast w wyroku z dnia 7 października 1994 r., sygn. akt III SA1409/93, Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że decyzja Ministra Finansów z dnia 15 maja 1991 r. nie posiada mocy wiążącej i wydane na jej podstawie decyzje organów podatkowych są nieważne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty