09.11.1995

Postanowienie SN z dnia 9 listopada 1995 r. sygn. III ARN 44/95

Wniosek prokuratora o uchylenie niezgodnej z prawem uchwały organu samorządu terytorialnego podlega rozpoznaniu przez sąd administracyjny, chociażby prokurator nie zwrócił się poprzednio w tym zakresie do organu, który wydał wadliwą uchwałę albo do właściwego organu nadzoru (art. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze - tekst jednolity: Dz. U. z 1994 r., Nr 19, poz. 70 ze zm.).

Przewodniczący SSN: Walery Masewicz

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Janusz Łętowski, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 1995 r., sprawy ze skargi Prokuratora Wojewódzkiego w W. na uchwałę Rady m. W. z dnia 11 lutego 1991 r., [...] w przedmiocie opłat za wodę pobieraną z urządzeń zaopatrzenia w wodę m. W. i odprowadzenie ścieków, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 1994 r., [...]

uchylił zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 28 października 1994 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Prokuratora Wojewódzkiego w W. na uchwałę Rady m. W. z dnia 11 lutego 1991 r. w przedmiocie opłat za wodę pobieraną z urządzeń zaopatrzenia w wodę m. W. i wprowadzania ścieków. Jest to odrzucenie przez NSA skargi Prokuratora na tę uchwałę po raz drugi.

Poprzednio NSA orzekł w ten sam sposób postanowieniem z dnia 13 marca 1992 r., [...]. Podstawę tego postanowienia -jak wynika z jego uzasadnienia - stanowiło przyjęcie przez skład orzekający NSA założenia, że zaskarżona uchwała Rady W. została wydana na podstawie § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1986 r. w sprawie urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych oraz opłat za wodę i wprowadzenie ścieków (Dz. U. Nr 47, poz. 234 ze zm.) w zakresie jej kompetencji jako organu założycielskiego komunalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Wobec tego uchwała ta - zdaniem NSA - nie jest uchwałą organu samorządu terytorialnego w sprawie z zakresu administracji publicznej w rozumieniu art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95 ze zm .) a żaden inny przepis nie określa podstawy do zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały podjętej przez organ założycielski.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty