Wyrok SN z dnia 18 października 1995 r. sygn. III ARN 42/95
Zawieszenie postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości wywłaszczonej do czasu wygaszenia prawa zarządu przysługującego państwowej jednostce organizacyjnej na tej nieruchomości jest dopuszczalne.
Przewodniczący SSN: Janusz Łętowski
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 18 października 1995 r. sprawy ze skargi Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w S. na decyzję Wojewody T. z dnia 3 grudnia 1993 r., [....] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie z dnia 13 stycznia 1995 r., [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Tadeusz B. w dniu 10 grudnia 1991 r. wystąpił do Urzędu Rejonowego w S. o zwrot nieruchomości położonej w S. przy ul. C. o powierzchni 1106 m2, która w 1984 r. została wywłaszczona na cele [...] Spółdzielni Mieszkaniowej. Wnioskodawca twierdził, że wywłaszczona nieruchomość nie została wykorzystana na cele wywłaszczeniowe, ale przekazano ją Państwowej Straży Pożarnej, która dewastując grunty uprawne, przystosowała je do swoich potrzeb. W związku z tym wnioskodawca żądał ponadto odszkodowania i przywrócenia gruntów do stanu poprzedniego deklarując ze swej strony zwrot działki zamiennej, którą otrzymał w związku z wywłaszczeniem.
Decyzją z dnia 19 kwietnia 1993 r. Kierownik Urzędu Rejonowego w S. orzekł zgodnie z wnioskiem o zwrocie przedmiotowej nieruchomości na rzecz wnioskodawcy i jego żony oraz o obowiązku zwrotu przez wnioskodawcę nieruchomości o powierzchni 594 m, położonej w S. przy ul. D., którą otrzymał on w użytkowanie wieczyste, jako działkę zamienną za wywłaszczoną nieruchomość. Wbrew natomiast wnioskowi - w decyzji tej postanowiono, że wnioskodawcy nie przysługuje odszkodowanie z tytułu zwrotu nieruchomości wywłaszczonej. Decyzja ta nie rozstrzygała także o żądaniu przywrócenia zwróconej nieruchomości do stanu poprzedniego. Zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy organ I instancji ustalił, że przedmiotowa nieruchomość stała się zbędna dla celów wywłaszczenia, tj. na potrzeby [...] Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz, że na podstawie decyzji Naczelnika Miasta S. z dnia 30 września 1987 r., została przekazana Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w S. w zarząd na czas nieokreślony pod budowę placu gospodarczo - ćwiczebnego, co odpowiadało decyzji Wojewody T. z dnia 15 kwietnia 1987 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Komenda Rejonowa Straży Pożarnych na zarządzanych przez siebie działkach, zgodnie z ich przeznaczeniem, wybudowała urządzenia ćwiczeniowe takie jak, wspinalnia, boisko sportowe i równoważnia wraz z rozbiegiem. Wartość tych nakładów w świetle opinii biegłego, przewyższa straty wartości zwracanej działki oraz zwaloryzowanego odszkodowania. Ponadto, stosownie do powołanych w decyzji przepisów, nieruchomość wywłaszczona podlegała zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu zwrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty