16.03.1994 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 marca 1994 r. sygn. I PRN 7/94

Pracownik, któremu powierzono do wyliczenia się "bilety karne" komunikacji autobusowej, odpowiada za szkodę powstałą w tym mieniu w wysokości ceny nie rozliczonych biletów, chyba że udowodnił, iż utracił bilety przed ich wypisaniem.

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Maria Mańkowska, SA: Kazimierz Jaśkowski

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 16 marca 1994 r. sprawy z powództwa Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w T. przeciwko Józefowi M. o zapłatę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 9 września 1993 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Stalowej Woli z dnia 5 lutego 1993 r., [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Stalowej Woli wyrokiem z dnia 5 lutego 1993 r., [...], zasądził od pozwanego Józefa M. na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w T. kwotę 12.000.000 zł. Sąd ustalił, że pozwany pobrał w dniu 31 marca 1992 r. 50 "biletów karnych", których nie rozliczył, gdyż w dniu 3 kwietnia 1992 r. zostały mu one skradzione w czasie, gdy znajdował się w stanie nietrzeźwości. Sąd uznał, że na podstawie art. 124 k.p. pozwany powinien zwrócić kwotę stanowiącą równoważnik powstałej szkody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty