Wyrok SN z dnia 4 sierpnia 1994 r. sygn. I PRN 51/94
Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem albo wypowiedzenie warunków pracy lub płacy działaczowi związkowemu tylko wtedy może być uznane za czynność dyskryminującą go, gdy przesłanka decyzji zakładu pracy nie mieści się w kategoriach przyczyn ekonomicznych lub związanych ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi i innymi przewidzianymi w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).
Przewodniczący SSN: Antoni Filcek
Sędziowie SN: Maria Mańkowska, Walery Masewicz (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 1994 r. sprawy z powództwa Jana L, Tadeusza P., Grzegorza P., Stanisława G., Andrzeja B., Bogdana O., Marka W. przeciwko [...] Zakładom Narzędzi Gospodarczych w K. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach na skutek rewizji nadzwyczajnej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 20 grudnia 1993 r. [...],
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Jan L. i 6 innych pracowników [...] Zakładów Narzędzi Gospodarczych w K. zatrudnionych w Zakładzie w M. w pozwie wniesionym do Sądu Pracy domagali się uznania za bezskuteczne aktów wypowiedzenia im warunków pracy z uwagi na zarzucaną przez nich ich sprzeczność z przepisami o szczególnej ochronie stosunku pracy pracowników powołanych do pełnienia funkcji z wyboru w organach zakładowej organizacji związkowej. Z akt sprawy wynika, że w sierpniu 1993 r. Zarządca Komisaryczny [...] Zakładów Narzędzi Gospodarczych zawiadomił na piśmie związki zawodowe działające w Zakładach o zamiarze rozwiązania stosunków pracy z 127 pracownikami w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). Przedłożony do oceny i wyrażenia opinii przez związki zawodowe regulamin zwolnień grupowych przewidywał m.in. (§ 5), że pracownicy Zakładów korzystający ze szczególnej ochrony prawnej ze względu na pełnione funkcje społeczne otrzymają propozycje zmiany miejsca wykonywania pracy lub jej rodzaju w filiach Zakładów położonych w miejscowościach P. i K. Powodów jako członków zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej dotyczyła oferta podjęcia pracy w P. położonym w odległości około od ich miejsca stałego zamieszkania. Wobec braku zgody zainteresowanych organizacji związkowych na tryb postępowania zaproponowany w przedłożonym im regulaminie nie doszło do zawarcia porozumienia w sprawie zasad postępowania dotyczącym pracowników kwalifikowanych do zwolnienia o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. Zarządca Komisaryczny wypowiedział powodom warunki pracy z ofertą zmiany miejsca wykonywania pracy; oferty te jednak powodowie odrzucili.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty