24.03.1994 Kadry i płace

Uchwała SN z dnia 24 marca 1994 r. sygn. I PZP 5/94

Sąd Najwyższy-Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - w składzie następującym: Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Antoni Filcek, Teresa Flemming-Kulesza, Krzysztof Kolasiński, Maria Mańkowska (sprawozdawca), Walery Masewicz, Jadwiga Skibińska-Adamowicz

przy udziale prokuratora Witolda Bryndy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 marca 1994 r. wniosku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

„Czy syndyk masy upadłości, w skład której wchodzi przedsiębiorstwo, jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu art. 23 i 24 k.p. oraz pracodawcą w rozumieniu art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234)?”

podjął następującą uchwałę:

1) Przepisy art. 23 i 24 k.p. stosuje się odpowiednio do syndyka masy upadłości;

2) W razie ogłoszenia upadłości: nie ma zastosowania art. 32 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234).

Uzasadnienie

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego skierował do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wniosek Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” o podjęcie uchwały w przedmiocie wyżej przytoczonego zagadnienia prawnego.

Przedstawiony problem dotyczy istoty funkcji syndyka masy upadłości i powstał na tle sprawy, w której organy prokuratury uznały syndyka masy upadłości za nie podlegającego odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 35 ustawy o związkach zawodowych, gdyż syndyk nie jest ich zdaniem pracodawcą w rozumieniu ustawy o organizacjach pracodawców. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zgłosiła zatem obawy, że takie stanowisko może powodować daleko idące konsekwencje w prawidłowości procesów likwidacyjnych prowadzonych przez syndyków masy upadłości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty