20.12.1994

Wyrok SN z dnia 20 grudnia 1994 r. sygn. III ARN 71/94

Rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. nie może być identyfikowane z naruszeniem podstawy prawnej decyzji. Dla stwierdzenia nieważności decyzji niezbędna jest ocena naruszenia jej podstawy prawnej jako rażącego w świetle całokształtu okoliczności sprawy z uwzględnieniem konsekwencji prawnych wynikających z zasad ogólnych kodeksu postępowania administracyjnego.

Przewodniczący SSN: Adam Józefowicz

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Walerian Sanetra, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 1994 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Technicznego, Organizacyjnego i Handlowego „M.” Spółka z o.o. w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 12 października 1993 r. [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 1994 r. [...]

oddalił rewizję nadzwyczajną i wniosek o zasądzenie kosztów postępowania z rewizji nadzwyczajnej.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego w T. decyzjami zawartymi w Jednolitych Dokumentach Administracyjnych SAD [...] wymierzył cło od sprowadzonych w dniach 9 kwietnia 1992 r., 7 lutego 1992 r. i 8 lutego 1992 r. przez Przedsiębiorstwo Techniczne, Organizacyjne i Handlowe „M.”, Spółka z o.o. foteli do stanowisk komputerowych. Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzjami z dnia 3 września 1992 r. [...] stwierdził nieważność powyższych decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w T. jako wydanych z rażącym naruszeniem prawa oraz zarządził dokonanie przez Dyrektora Urzędu Celnego w T. ponownego wymiaru cła od sprowadzonych przez Spółkę foteli obrotowych [...]. W uzasadnieniu tych decyzji organ celny II instancji podał, że decyzjami organu I instancji wymierzono cło stosując dla sprowadzonego towaru niewłaściwą stawkę celną, bowiem dla towaru objętego kodem 9401 30 90 należało zastosować stawkę celną 20%, zamiast nieprawidłowej 15% od wartości towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty