Wyrok SN z dnia 5 października 1994 r. sygn. III ARN 47/94
Podatnik podatku obrotowego od osób fizycznych może dokumentować koszty z tytułu używania samochodu prywatnego dla celów związanych z działalnością gospodarczą wyłącznie w formie dowodów wewnętrznych lub miesięcznych zestawień kosztów.
Przewodniczący SSN: Walery Masewicz
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 5 października 1994 r. sprawy ze skargi Tomasza F. i Jacka F. -wspólników spółki cywilnej - Zakład Remontowo-Budowlany w C. na dwie decyzje Izby Skarbowej w L. z dnia 2 czerwca 1993 r. [...] w przedmiocie wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiące styczeń - październik 1992 r. na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie-Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z dnia 21 stycznia 1994 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Urząd Skarbowy w O.L. decyzjami z dnia 3 marca 1993 r. [...] ustalił należny podatek dochodowy od osób fizycznych dla Jacka F. i Tomasza F., wspólników spółki cywilnej, „Zakład Remontowo-Budowlany” w C. za okres od 1 stycznia 1992 r. do października 1992 r. w kwocie 11.822.000,- zł. Ustalając wysokość zobowiązania podatkowego Urząd Skarbowy nie uwzględnił m.in. kosztów związanych z zakupem paliwa i części zamiennych do samochodu marki „Nissan”, który będąc własnością prywatną nie stanowił składnika majątku prowadzonego przez wspólników Zakładu. Zdaniem Urzędu Skarbowego, skoro samochód nie został ujęty w ewidencji środków trwałych tej spółki, to dokumentowanie kosztów związanych z wykorzystaniem go dla celów działalności gospodarczej powinno być prowadzone zgodnie z § 11 ust. 3 pkt 5 i ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 125, poz. 559), a zatem jedynie przez wystawienie odpowiednich dowodów wewnętrznych zawierających co najmniej następujące dane: dzień, ilość przejechanych kilometrów w danym dniu, cel wyjazdu i ogólną wartość wynikającą z iloczynu przejechanych kilometrów i obowiązujących stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 9 maja 1989 r. w sprawie używania samochodów, motocykli i motorowerów do celów służbowych (M.P. Nr 16, poz. 117 ze zm.). Podatnik dokumentował koszty z tytułu używania samochodu prywatnego marki „Nissan” do celów związanych z działalnością gospodarczą rachunkami na zakup paliwa i części zamiennych, a więc w sposób przewidziany jedynie dla pojazdów ujętych w ewidencji środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty