Wyrok SN z dnia 8 kwietnia 1994 r. sygn. III ARN 15/94
1. O rażącym naruszeniu prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. nie decyduje ani oczywistość naruszenia prawa, ani charakter przepisu, jaki został naruszony, ani też tylko racje ekonomiczne lub gospodarcze, jeżeli jedna z tych okoliczności stanowić miałaby wyłączną przesłankę przemawiającą za nieważnością decyzji administracyjnej.
2. Zastosowanie niewłaściwej stawki celnej, wynikłe z błędu funkcjonariusza, nie może być identyfikowane z rażącym naruszeniem prawa.
Przewodniczący: SSN Walery Masewicz
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 1994 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowego „B.” w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 29 stycznia 1993 r., [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 sierpnia 1993 r., [...],
uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 29 stycznia 1993 r. [...].
Uzasadnienie
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł w dniu 15 lutego 1994 r. rewizję nadzwyczajną od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 sierpnia 1993 r. [...] w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowego „B.” na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 31 stycznia 1993 r. [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty