22.06.1993

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 22 czerwca 1993 r., sygn. I KZP 8/93

W postępowaniu sądowym co do orzeczeń w sprawach o wykroczenia (rozdział 46 k.p.k.) organ Policji działający w charakterze oskarżyciela publicznego (art. 457 § 2 k.p.k.) nie ma uprawnień do zaskarżania wyroku sądu rejonowego ani do brania udziału w postępowaniu rewizyjnym (art. 461 k.p.k.).

Sąd Najwyższy w sprawie Jacka C., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Wojewódzki w Krakowie, postanowieniem z dnia 23 lutego 1993 r., a przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 20 maja 1993 r. na podstawie art. 390 § 2 k.p.k. do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy w sprawach o wykroczenia uprawnienie Policji jako oskarżyciela publicznego, określone przepisem art. 457 § 2 k.p.k. „...może brać nadal udział w postępowaniu sądowym w tym samym charakterze ...”, uprawnia takiego oskarżyciela do zaskarżenia wyroku Sądu Rejonowego i wystąpienia w charakterze oskarżyciela publicznego w postępowaniu rewizyjnym?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Przekazane przez Sąd Wojewódzki w Krakowie zagadnienie prawne, wymagające zasadniczej wykładni ustawy powstało na tle niżej opisanej sytuacji procesowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp