Wyrok SN z dnia 23 czerwca 1992 r., sygn. I PRN 27/92
Regulację art. 125 § 3 Prawa spółdzielczego należy uznać za szczególną i mającą pierwszeństwo przed unormowaniem z art. 26 § 1 Prawa spółdzielczego, co oznacza, że jeżeli została otwarta likwidacja spółdzielni, to nie można skutecznie dochodzić zwrotu udziałów członkowskich na podstawie tego ostatniego przepisu, jeszcze przed spłaceniem wszystkich należności spółdzielni i przed złożeniem do depozytu sądowego sum całkowicie zabezpieczających należności sporne lub niewymagalne.
Przewodniczący: sędzia SN M. Mańkowska.
Sędziowie SN: T. Romer, W. Sanetra (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora S. Trautsolta, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Janiny Haliny Ż. przeciwko Spółdzielni Inwalidów (...) w P. o zapłatę wynagrodzenia, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w Ciechanowie z dnia 2 grudnia 1991 r.
uchylił zaskarżony wyrok w pkt II i w tym zakresie powództwo oddalił.
Z uzasadnienia
Powódka, Janina Ż., wniosła o zasądzenie od pozwanej Spółdzielni Inwalidów (...) w P. kwoty 4 498 080 zł, domagając się jednocześnie zwrotu udziałów członkowskich w kwocie 595 200 zł po ich zrewaloryzowaniu, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 83 poz. 373 ze zm.), wraz z ich oprocentowaniem i ustawowymi odsetkami za zwłokę, poczynając od dnia 30 września 1991 r. do dnia zapłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty