Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 10 kwietnia 1992 r., sygn. I PZP 9/92
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu wniosku Prezesa Sądu Najwyższego skierowanego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:
Czy możliwość zgłoszenia na piśmie gotowości ponownego podjęcia pracy przewidziane w art. 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz.U. nr 32, poz. 172) w brzmieniu nadanym mu przez ustawę z dnia 7 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o szczególnych uprawnieniach niektórych osób do ponownego nawiązania stosunku pracy (Dz.U. nr 64, poz. 391) dotyczy także przypadków rozwiązania stosunku pracy przed sierpniem 1980 r., gdy nastąpiło ono w związku z przekonaniami politycznymi, religijnymi albo przynależnością do związków zawodowych?
podjął następującą uchwałę:
Ustawa z dnia 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz.U. nr 32, poz. 172) w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 7 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o szczególnych uprawnieniach niektórych osób do ponownego nawiązania stosunku pracy (Dz.U. nr 64, poz. 391) ma zastosowanie do pracowników, z którymi przed sierpniem 1980 r. został rozwiązany stosunek pracy w związku z przekonaniami politycznymi lub religijnymi; nie ma natomiast zastosowania do pracowników, z którymi przed sierpniem 1980 r. rozwiązano stosunek pracy w związku z przynależnością do związku zawodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty