Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 25 marca 1992 r., sygn. III AZP 2/92
Przewodniczący: Prezes SN J. Wasilewski, Sędziowie SN: J. Borkowski (współsprawozdawca), A. Józefowicz, J. Kwaśniewski, J. Łętowski (sprawozdawca), M. Mańkowska, W. Masewicz.
Sąd Najwyższy na poniższe pytanie prawne Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego:
1. Czy od decyzji administracyjnej wydanej w I instancji przez Prezydenta Warszawy służy odwołanie w rozumieniu art. 127 i n. Kpa?
2. Jaki organ administracji państwowej lub samorządowej jest w stosunku do Prezydenta Warszawy organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów o postępowaniu administracyjnym, a w szczególności, czy organem tym jest kolegium Odwoławcze przy Sejmiku Samorządowym Województwa Warszawskiego?
podjął uchwałę:
Od decyzji administracyjnych Prezydenta miasta stołecznego Warszawy wydanych w I instancji służy odwołanie; organem odwoławczym w sprawach własnych samorządu terytorialnego jest Kolegium Odwoławcze przy Sejmiku Samorządowym Województwa Warszawskiego, a w sprawach należących do zadań zleconych administracji rządowej - Wojewoda Warszawski.
Uzasadnienie
1. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zwracając się z wnioskiem o wyjaśnienie pozycji Prezydenta m.st. Warszawy w postępowaniu administracyjnym wskazał na występujące w dotychczasowym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozbieżności dotyczące powyższego problemu. Przedstawił na poparcie swego stanowiska m.in. dwa wyroki NSA. W pierwszym, z dnia 23 września 1991 r. /I SA 738/91/, NSA traktuje orzeczenie Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym Województwa Warszawskiego, wydane w wyniku odwołania strony od decyzji organu administracji mieszkaniowej Urzędu m. st. Warszawy /wydanej z upoważnienia Prezydenta Warszawy/, jako wydane bez jakiegokolwiek naruszenia toku instancji, i rozpoznaje sprawę in merito. Natomiast w drugim, wydanym w miesiąc później, inny skład NSA /wyrok z dnia 25 października 1991 r., I SA 913/91/, stwierdza najwyraźniej, że powyższa praktyka NSA /oparta, jak zresztą wskazano, na oficjalnych wyjaśnieniach Urzędu Rady Ministrów/ jest zasadniczo nietrafna i należy od niej odstąpić. Powody są następujące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty