Wyrok SN z dnia 9 listopada 1990 r., sygn. I PR 350/90
Roszczenie o ponowne nawiązanie stosunku pracy wynika z nowej, wprowadzonej przez ustawę z 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz.U. art. 32, poz. 172 ze zm.), podstawy prawnej, w związku z czym nie należy w rozumowaniu ani w toku postępowaniu dowodowego stosować analogii do reguł mających zastosowanie przy wznowieniu postępowania czy przy rewizji nadzwyczajnej, a także zwykłej. Z woli ustawodawcy wyrażonej w tej ustawie, sprawy wcześniej rozstrzygnięte badane są ponownie przez sąd nie dlatego, że wyroki sądowe wydane zostały w sprzeczności z obowiązującym w owym czasie prawem, lecz dlatego, że prawodawca nakazuje, by ocenić decyzje o rozwiązaniu stosunku pracy w świetle nowych kryteriów sformułowanych w jej art. 1.
Roszczenie z art. 1 powołanej ustawy powstaje, gdy stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany w jakikolwiek sposób, a także w razie gdy umowa o pracę wygasła w związku z okolicznościami, o których mowa w tym przepisie. Zwrot stosunek pracy został rozwiązany należy w tym kontekście podejmować szeroko, włączając w jego zakres takie wypadki ustania stosunku pracy w wyniku wypowiedzenia zmieniającego, a także rozwiązania w następstwie porozumienia stron, jeżeli są podstawy dla twierdzenia, iż zgoda pracownika na odejście w tym trybie została na nim wymuszona.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Anny K. przeciwko Zespołowi Opieki Zdrowotnej w P. o ponowne nawiązanie stosunku pracy na skutek rewizji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 13 czerwca 1990 r. X P 77/90 zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że nakazał stronie pozwanej ponownie zatrudnić powódkę na stanowisku odpowiadającym posiadanym przez nią kwalifikacjom zawodowym, jednak nie niższym niż poprzednio zajmowane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty