25.04.1989 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 1989 r., sygn. I CR 143/89

Nie każde pozbawienie człowieka uprawnień jest ujmowaniem jego godności, uzasadniającym zastosowanie cywilnoprawnych środków ochrony dóbr osobistych. Zależy to od tego, czy w powszechnym odczucia stanowi ono naruszenie godności człowieka, czy też opinia publiczna nie wiąże z nim takich konsekwencji. Istotne znaczenie ma rodzaj i charakter uprawnień, których człowiek został pozbawiony, sposób działania sprawcy, a także stosunek, jaki mają inni ludzie do osoby pozbawionej uprawnień.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Mariana Z., Jerzego H. i Bogumiła W. przeciwko Zrzeszeniu Transportu Prywatnego w Krakowie o ochronę dóbr osobistych na skutek rewizji pozwanego od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 28 października 1988 r. I C 287/87 – zmienił zaskarżony wyrok i oddalił powództwo; zasądził od powodów solidarnie na rzecz pozwanego kwotę 15.000 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28.X.1988 r. Sąd Wojewódzki w Krakowie uwzględnił powództwo wytoczone przez Mariana Z., Jerzego H., i Bogumiła W. przeciwko Zrzeszeniu Transportu Prywatnego w K. i nakazał pozwanemu Zrzeszeniu złożenie oświadczenia i opublikowanie go w terminie 14 dni od daty prawomocności wyroku o treści następującej: „Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Krakowie oświadcza, że odbyte w dniu 18 marca 1987 r. w Wieliczce, w dniu 9 kwietnia 1987 r. w Krakowie-Nowej Hucie, w dniu 14 kwietnia 1987 r. w Krakowie-Podgórzu, w dniu 7 kwietnia 1987 r. w Krakowie – Krowodny oraz w dniu 23 kwietnia 1987 r. w Krakowie – Śródmieściu zebrania środowiskowe członków Zrzeszenia oraz przeprowadzone na nich wybory delegatów na II zebranie sprawozdawczo-wyborcze Zrzeszenia, które odbyło się w Krakowie w dniu 4 września 1987 r., dokonane zostały z naruszeniem przepisów o zwoływaniu takich zebrań, przepisów normujących sposób przeprowadzenia wyborów do władz Zrzeszenia, a także podstawowych zasad demokracji, czym naruszono między innymi prawa osobiste powodów do równego traktowania ich w ramach Zrzeszenia z innymi członkami i do bycia reprezentowanym w swoim samorządzie zawodowym przez demokratycznie wybranych przedstawicieli”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty